74 Venezia: Jane Fonda, Robert Redford, West of Sunshine και Foxtrot
Ανταπόκριση από τη Βενετία: Αχιλλέας Βασιλείου
Καταιγίδες και αερικά σαρώνουν την Βενετία και το Lido από την ώρα που πατήσαμε το πόδι μας στο 74ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας, τίποτα όμως δεν σταματά το Φεστιβάλ, τις ταινίες και τους συντελεστές τους που καταφθάνουν και οι ίδιοι έχοντας αγωνία για την τύχη των ταινιών τους. Η τρίτη ημέρα του Φεστιβάλ περιελάμβανε από Jane Fonda και Robert Redford μέχρι και την νέα ταινία του Samuel Maoz-γνωστός για το προ οχταετίας Λίβανος-με τον τίτλο Foxtrot. Ανάμεσα τους και ένα μικρό διαμαντάκι από το τμήμα των Οριζόντων.
![21200708_1482063535218013_7330497932428208142_o](https://i0.wp.com/cinepivates.gr/wp-content/uploads/2017/09/21200708_1482063535218013_7330497932428208142_o.jpg?resize=600%2C338)
Jane Fonda-Robert Redford
Βρέθηκαν στην Βενετία για να βραβευθούν για την συνολική προσφορά τους στο σινεμά και με αφορμή τη νέα ταινία που πρωταγωνιστούν μαζί με τίτλο Our Souls At Night. Με την άνεση που χαρακτηρίζει τους δύο βραβευμένους με Oscar ηθοποιούς , η συνέντευξη τύπου που έδωσαν ήταν μια από τις πιο ευχάριστες στιγμές του Φεστιβάλ, με την Jane Fonda να κλέβει την παράσταση λέγοντας πόσο ερωτευμένη είναι με τον Robert Redford και πόσο ευχαριστιέται τις σκηνές sex μαζί του. Ο Redford αρκετά πιο μετρημένος εκδήλωσε την αγάπη του και αυτός με την σειρά του για την Fonda δηλώνοντας πως ήθελε να ξανακάνει μια ταινία μαζί της πριν πεθάνει!
West Of Sunshine- Jason Raftopoulos
Το ανεξάρτητο διαμάντι που είδαμε και καταχειροκροτήσαμε όλοι στην επίσημη πρεμιέρα του στην Salla Darsena του Lido από τον ελληνοαυστραλό Jason Raftopoulos ήταν το West Of Sunshine. Στην Μελβούρνη ένας χωρισμένος πατέρας προσπαθεί μέσα σε μία ημέρα να βάλει σε τάξη την ζωή του, να ξεμπερδέψει από τα χρέη του και να έρθει κοντά με τον μικρό του γυιό. Το τελευταίο θα αποδειχθεί το πιο δύσκολο. Ρεαλισμός και ευαισθησία σε συνδυασμό με όμορφες ερμηνείες και ένα soundtrack από το πουθενά της Lisa Gerard, ο Jason Raftopoulos αποφεύγοντας την παγίδα του οικογενειακού δράματος κάνει μια όμορφη ταινία για την σχέση πατέρα-γιου χωρίς εξάρσεις αλλά με βλέμματα που μιλάνε, με ρυθμό και συνέπεια στα 80 λεπτά διάρκειας της ταινίας.
Foxtrot- Samuel Maoz
Παλαιός γνώριμος του Φεστιβάλ και βραβευμένος προ οχταετίας με Χρυσό Λέοντα για τον Λίβανο, ο Samuel Μaoz δοκίμασε τις αντοχές μας με την νέα ταινία του-τουλάχιστον στο πρώτο μέρος- αλλά έπειτα κατάφερε να μας κεντρίσει έστω το ενδιαφέρον. Διαγωνίζεται ξανά για το μεγάλο βραβείο αν και το ιδιαίτερο σινεμά του χρήζει ανανέωσης θεματικής αλλά και αισθητικής, η ταινία προσωπικά δεν κέρδισε την εύνοια μας , θα την θεωρούσαμε υπερβολικά επιτηδευμένη ( από ερμηνείες μέχρι και εκνευριστικά παγωμένη σκηνοθεσία). Έχει τους θαυμαστές του ήδη, εμείς όμως δεν ανήκουμε ανάμεσα τους!