Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς
Βαθμολογία: ***1/2 (3,5 στα 5)
Ερωτικά παράνομο ζευγάρι αποφασίζει να εξαφανιστεί από τον σύζυγο της γυναίκας αλλά και εργοδότη του άντρα, προκειμένου να ζήσουν τον μεγάλο έρωτα τους. Η ερωτική ζήλια όμως του συζύγου, τα χρήματα που του πήραν και οι δύο μητέρες των ανδρών δεν πρόκειται να αφήσουν τίποτα όρθιο προκειμένου όχι απλά να εκδικηθούν αλλά να επιβιώσουν σε μία πραγματικότητα που το σουρεαλιστικό μπλέκεται με τις κλασικές φιλμ νουάρ ιστορίες.
Τίποτα δεν μας προϊδέαζε για αυτό το μεταμοντέρνο φιλμ νουάρ εκδίκησης και ερωτικής αντιζηλίας που ο Γιάννης Οικονομίδης ( Σπιρτόκουτο, Μαχαιροβγάλτης) καταφέρνει να το φέρει στα μέτρα του και στο γνωστό του ύφος δημιουργώντας πλέον ένα δικό του είδος στον Ελληνικό κινηματογράφο. Σκηνές και μισάωρα που θυμίζουν ακόμα και τους ΚΛΕΦΤΕΣ του Στίβεν Φρίαρς, γυναίκες παγίδες ή όχι, αυτοκίνητα που παρακολουθούν, υπόκοσμος, διαπλεκόμενοι, μικρές επαρχιακές πόλεις, κυνηγητά, μητέρες που καθαρίζουν εκεί που οι γόνοι αδυνατούν και ένα φινάλε σαν παραμύθι.
Το σενάριο του Γιάννη Οικονομίδη, Χάρη Λαγκούση και Δημοσθένη Παπαμάρκου παρουσιάζει το κεντρικό ζευγάρι στην δίνη της μοίρας και γύρω του σαν δορυφόρους κομήτες, ένα πακέτο χαρακτήρων που ξαφνιάζει με την ιδιαιτερότητα και την αμεσότητα που εντάσσονται στην πλοκή. Μία κοινωνική περιπέτεια είδους Οικονομίδη, που κλιμακώνεται σταδιακά, αν και τα 140 λεπτά διάρκειας της ταινίας δημιουργεί μία αμηχανία λίγο πριν το εξαιρετικά έξυπνο φινάλε της ωραίας κοιμωμένης. Το σημαντικό όμως είναι πως καθ όλη την διάρκεια της ταινίας, ο σκηνοθέτης έχει καταφέρει να παραδώσει μία περιπέτεια με όλα τα γνωστά του σύμπαντος του (αστεία, βωμολοχία, λούμπεν) που εδώ πλέον γίνονται κινητήριοι μοχλοί και όχι επίδειξη ιδιαιτερότητας.
Με λίγα λόγια η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς είναι η πιο ολοκληρωμένη δουλειά του σκηνοθέτη, με σκηνοθετικά πρότυπα μεγάλες ταινίες του κλασικού κινηματογράφου και του νουάρ είδους που ο Οικονομίδης το μετατρέπει σε κάτι εντελώς δικό του. Απολαυστικότατο!