BIG MOVIE NIGHTS ΣΤΗΝ ΘΡΥΛΙΚΗ ΡΙΒΙΕΡΑ
Με το σ΄ύνθημα ”Το Μεγάλο Σινεμά Στον Φυσικό Του Χώρο” (δηλαδή ξεκάθαρα στην μεγάλη οθόνη), η Πέγκυ Ρίγγα ιδιοκτήτρια του θρυλικού θερινού κινηματογράφου Ριβιέρα (Βαλτετσίου 46 Εξάρχεια) που πρωτοστατεί ως χώρος για τα κινηματογραφικά δρώμενα κάθε καλοκαιριού στην πόλη της Αθήνας ως χώρος διεξαγωγής, εμπνεύστηκε ΄ένα νέο αφιερωματικό event που θα φέρει μεγάλα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) κινηματογραφικά αριστουργήματα στην μεγάλη οθόνη. Κάθε τελευταία Δευτέρα του μήνα, αρχής γενομένης από την Δευτέρα 27 Ιουνίου και μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου, τέσσερα αριστουργήματα επικών διαστάσεων θα προβληθούν στην μεγάλη οθόνη του θερινού Ριβιέρα.
”Όλα ξεκίνησαν από την ιδέα πως θα ήθελα να δω το BARRY LYNDON σε μεγάλη οθόνη” δηλ΄ώνει η Πέγκυ Ρίγγα, υπερήφανη για την Ριβιέρα ως παιδί της, που παρά τις όποιες δυσκολίες, καταφέρνει να κρατάει τον κινηματογράφο της στην κορυφή των θερινών της Αθήνας. Για μία και μοναδική προβολή, κάθε τελευταία Δευτέρα του μήνα, τέσσερα κινηματογραφικά μεγαθήρια από το παρελθόν, θα βρεθούν στην οθόνη της Ριβιέρα για να ανακαλύψει ο κόσμος την μαγεία της θέασης τους σε μεγάλη οθόνη.
![](https://i0.wp.com/cinepivates.gr/wp-content/uploads/2022/06/received_764961364533921.jpeg?resize=474%2C664&ssl=1)
Οι προγραμματισμένες προβολές έχουν ως εξής.
ΔΕΥΤΕΡΑ 27 ΙΟΥΝΙΟΥ: ΜΠΑΡΙ ΛΙΝΤΟΝ (BARRY LYNDON) του Στάνλει Κιούμπρικ. Διάρκεια 185′
ΔΕΥΤΕΡΑ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ: Ο ΝΟΝΟΣ 2 (THE GODFATHER PART 2) του Φράνσις Φορντ Κόπολα. Διάρκεια 202′
ΔΕΥΤΕΡΑ 29 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ: Ο ΕΛΑΦΟΚΥΝΗΓΟΣ (THE DEER HUNTER) του Μάικλ Τσιμίνο. Διάρκεια 183′
ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ: Ο ΓΑΤΟΠΑΡΔΟΣ (IL GATTOPARDO) του Λουκίνο Βισκόντι. Διάρκεια 186′
![](https://i0.wp.com/cinepivates.gr/wp-content/uploads/2022/06/received_581985516642940.jpeg?resize=254%2C360&ssl=1)
Το αφιέρωμα event διεξάγεται για πρώτη φορά και σκοπός είναι ο κόσμος να ανακαλύψει εκ νέου την μαγεία του κλασικού σινεμά, να συνειδητοποιήσει πως μερικές ταινίες είναι μόνο για μεγάλη οθόνη, με την ελπίδα πως η διοργάνωση θα συνεχιστεί και τις επόμενες χρονιές. Οσκαρολόγοι και λάτρεις του επικού σινεμά των μεγάλων δημιουργών, μόλις βρήκαν την διοργάνωση που θα λατρέψουν. Μαζί και όλοι όσοι αγαπούν το σινεμά.
Περισσότερες πληροφορίες και στην σελίδα της ΡΙΒΙΕΡΑ στο fb που ενημερώνεται καθημερινά.
ΡΙΒΙΕΡΑ: Βαλτετσίου 46, Αθήνα 106 81
Προπώληση εισιτηρίων στο www. summercinemas.gr και viva.gr