To CineDoc μας μεταφέρει στη ζούγκλα με τον Λικ Ζακέ
Το τροπικό δάσος, η καρδιά της ζωής σε αυτό τον πλανήτη, κινηματογραφημένο ενώ μεγαλώνει κυριολεκτικά μπροστά στα μάτια μας. Συγκλονιστικές άγνωστες εικόνες, θεαματικές φωτογραφίες από τα εναέρια πλάνα και απερίγραπτη ομορφιά, με ένα ταξίδι σε έναν παρθένο κι ανέγγιχτο κόσμο.
Το CineDoc συνεχίζει τις ενδιαφέρουσες προβολές του, αυτή τη φορά με το ντοκιμαντέρ Once Upon A Forest (Il était un forêt), από τον βραβευμένο με όσκαρ σκηνοθέτη Luc Jacquet (Το Ταξίδι του Αυτοκράτορα, Το παιδί και η Αλεπού).
Η ταινία προβάλλεται την Τετάρτη 4 Μαρτίου στις 20.00, στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών (Institut Français d’Athènes) και επαναληπτική προβολή, την Κυριακή 8 Μαρτίου στις 15.30, στον κινηματογράφο Δαναό.
Τιμή εισιτηρίου: 6 €