Σαββατιάτικες προβολές: Η μικρού μήκους animation του Κόμπι Μπράιαντ
Υποψήφιος για Όσκαρ είναι ο πρών μπασκετμπολίστας Κόμπι Μπράιαντ -ναι, ο γνωστός Κόμπι Μπράιαντ- στην κατηγορία της μικρού μήκους animation ταινίας.
Η ταινία με τίτλο Dear Basketball βασίζεται στο ποιήμα που είχε γράψει ο ίδιος ο Μπράιαντ όταν ανακοίνωσε ότι αποσύρεται από την ενεργό δράση. Το ποιήμα έγινε ταινία και ο Μπράιαντ κρατά τον ρόλο του αφηγητή.
Το «αντίο» του Κόμπι Μπράιαντ στα γήπεδα κατάφερε να συγκινήσει τα μέλη της Ακαδημίας που του χάρισαν μια υποψηφιότητα για Όσκαρ.
O ίδιος, φυσικά, ενθουσιάστηκε με την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων:
What?? This is beyond the realm of imagination. It means so much that the @TheAcademy deemed #DearBasketball worthy of contention. Thanks to the genius of @GlenKeanePrd & John Williams for taking my poem to this level. It’s an honor to be on this team. #OscarNoms pic.twitter.com/M2joyk9D1V
— Kobe Bryant (@kobebryant) January 23, 2018
Βοήθησε βέβαια και το γεγονός ότι συνεργάστηκε με τον animator της Ντίσνεϊ Γκλεν Κιν (Beauty and the Beast), ενώ τη μουσική δεν έχει γράψει άλλος από τον σπουδαίο συνθέτη Τζον Γουίλιαμς (Star Wars).