Πόνος και Δόξα για τον Πέδρο Αλμοδόβαρ στις Κάννες
Μετά τον Κεν Λόουτς τη σειρά του είχε ένας άλλος γνώριμος θαμώνας του Φεστιβάλ, ο αγαπητός μας Πέδρο Αλμοδόβαρ που διαγωνίζεται με την νέα του ταινία Dolor y gloria (Πόνος και Δόξα) και με πρωταγωνιστή το alter ego του Αντονιο Μπαντέρας. Η ταινία είναι ένα σχεδόν αυτοβιογραφικό ταξίδι του σκηνοθέτη στην πορεία του στο σινεμά αλλά και στην προσωπική του ζωή και ο Αντόνιο Μπαντέρας από τα πρώτα σχόλια ίσως και να δίνει την ωραιότερη ερμηνεία της καριέρας του. Πολλοί μίλησαν πως το Πόνος και Δόξα μπορεί να μην είναι η καλύτερη ταινία του Ισπανού σκηνοθέτη αλλά είναι η πιο υπαρξιακή, συναισθηματική και βαθιά συγκινησιακή, με σαφείς αναφορές σε όλες τις προηγούμενες ταινίες του. Ένα φελινικό ταξίδι ανάλογο του 8 1/2 με τον φόβο του θανάτου να καραδοκεί και όλους του πρωταγωνιστές του Αλμοδόβαρ από το παρελθόν να εμφανίζονται στην ταινία.
Ο Πέδρο Αλμοδόβαρ είχε φτάσει πολύ κοντά στον Χρυσό Φοίνικα το 1999 με το Όλα για την μητέρα μου, αλλά αρκέστηκε στο βραβείο σκηνοθεσίας και το βραβείο της οικουμενικής επιτροπής εφόσον το μεγάλο βραβείο πήγε στην Ροζέτα των Αδελφών Νταρντέν με πρόεδρο της επιτροπής τότε τον Νταίηβιντ Κρόνεμπεργκ.
Το μήνυμα του Πέδρο Αλμοδόβαρ μετά τη επίσημη προβολή της ταινίας
Δείτε το νέο τρέιλερ της ταινίας.