«Έφυγε» στα 90 του ο Νίκολας Ρεγκ
Σε ηλικία 90 ετών έφυγε από τη ζωή ο Βρετανός σκηνοθέτης Νίκολας Ρεγκ.
Υπήρξε υπεύθυνος για μια σειρά από επιτυχημένες ταινίες τις δεκαετίες του 1970 και του 1980, ανάμεσά τους το σπουδαίο θρίλερ Don’t Look Now, το Walkabout, το The Man who Fell to Earth με τον Ντέιβιντ Μπόουι και το Performance με τον Μικ Τζάγκερ.
Λυρική αφήγηση, μπρος – πίσω στον χρόνο, ενασχόληση με θέματα όπως ο θάνατος και ο έρωτας είναι μερικά από τα στοιχεία του σινεμά του Νίκολας Ρεγκ.
Ο Ρεγκ γεννήθηκε στο Λονδίνο και ο μόνος λόγος που ασχολήθηκε με το σινεμά ήταν το γεγονός πως απέναντι από το σπίτι του υπήρχε ένα στούντιο. Αφού έκανε τη στρατιωτική του θητεία, έπιασε δουλειά στο εν λόγω στούντιο το 1947. Ξεκίνησε ως το παιδί που έφτιαχνε το τσάι και σιγά σιγά ανήλθε στην ιεραρχία.
Πριν ασχοληθεί με τη σκηνοθεσία εργάστηκε ως διευθυντής φωτογραφίας, ενώ το δούλεψε σε μερικές από τις πιο διάσημες ταινίες στην ιστορία του σινεμά (όπως ο Λόρενς της Αραβίας και το Δόκτορ Ζιβάγκο του Ντέιβιντ Λιν και το Φαρενάιτ 451 του Φρανσουά Τριφό).
Στο Bad Timing πρωταγωνίστρια είναι η Τερέζα Ράσελ, την οποία ο Ρεγκ παντρεύτηκε και έβαλε ως πρωταγωνίστρια σε πέντε ακόμα ταινίες του. Ακολούθησαν τα Eureka με τον Τζιν Χάκμαν, το Insignificance και το Castaway.
Τη δεκαετία του 1990 τον βρίσκουμε να μεταφέρει στο σινεμά το βιβλίο του Ρόαλντ Νταλ, Οι Μάγισσες, με την Αντζέλικα Χιούστον σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Ακολούθησαν σποραδικές δουλειές στο σινεμά.