Ελληνικές μικρού μήκους ταξιδεύουν σε ξένα Φεστιβάλ
Ελληνικές μικρού μήκους ταινίες ταξιδεύουν σε μεγάλα Φεστιβάλ της Ευρώπης.
Όπως ανακοινώθηκε πριν από μερικές ημέρες, στο 72ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Λοκάρνο θα διαγωνιστούν σε δύο διαφορετικά τμήματα οι μικρού μήκους ταινίες Mom’s Movie της Στέλλας Κυριακοπούλου (Βόλτα) και Όλες οι Φωτιές η Φωτιά του Ευθύμη Kosemund Σανίδη.
Επίσης, στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Σαράγεβο, στο Διαγωνιστικό Τμήμα ταινιών μικρού μήκους, θα κάνει πρεμιέρα η νέα ταινία μικρού μήκους Καρτ Ποστάλ από το Τέλος του Κόσμου του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου.
To μικρού μήκους Sad Girl Weekend των Δημήτρη Τσακαλέα και Λήδας Βαρτζιώτη (Yawth) συμμετέχει στο διαγωνιστικό τμήμα των σπουδαστικών ταινιών του Φεστιβάλ.