Κόλιν Φάρελ: Δεν έχω ιδέα τι αφορά το The Lobster
Ο Γιώργος Λάνθιμος κατάφερε να… μπερδέψει ακόμα και τον σταρ της ταινίας του, The Lobster.
Στη συνέντευξη Τύπου στις Κάννες, ο Κόλιν Φάρελ παραδέχθηκε ότι δεν ξέρει σε τι αναφέρεται η ταινία.
«Δεν έχω ιδέα σε τι αφορά. Ξέρω μόνο ένα πράγμα που έμεινε μαζί μου μετά που διάβασα το σενάριο: η αίσθηση μιας βαθιάς μοναξιάς που το διαπερνά» είπε ο γνωστός ηθοποιός. «Νομίζω ότι είναι μία ταινία, πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη ταινία έχω κάνει, που είναι ανοιχτή σε ερμηνείες» τόνισε.
Το νόημα στο σινεμά του Λάνθιμου είναι περισσότερο το πώς το βιώνει κανείς. Εδώ συμφωνεί και ο Φάρελ: «Ήταν το πιο ξεχωριστό και ιδιαίτερο σενάριο που έχω ποτέ διαβάσει. Είχα δει τον Κυνόδοντα μερικά χρόνια πριν. Το είχα βρει ισόποσα ανησυχητικό και συγκινητικό. Και βρήκα ότι το ίδιο ίσχυε για το The Lobster και ούτε αυτό το καταλάβαινα. Αλλά είναι το είδος της ταινίας που δεν σημαίνει ότι επειδή παίζεις σε αυτήν ξέρεις περισσότερα για αυτήν από οποιοδήποτε μέλος του κοινού θα τη δει. Πραγματικά δεν σημαίνει αυτό».
Ο Μπεν Γουίσο δήλωσε αντίστοιχα μπερδεμένος από το σενάριο, αλλά η Ρέιτσελ Βάις είχε τη δική της άποψη. Θεωρεί ότι δεν αφορά την κοινωνική πίεση να επιλέξεις έναν ερωτικό σύντροφο –από την εναλλακτική του να μείνεις μόνος. «Η ταινία με κάνει να σκέφτομαι τον ναρκισσισμό. Στην ιστορία πρέπει να ερωτευτείς κάποιον με αντίστοιχες ποιότητες με τις δικές σου. Πιστεύω ότι συχνά η αγάπη μπορεί να είναι ναρκισσιστική. Οπότε αυτή είναι η πρώτη εντύπωση μου» είπε.
Ο Γιώργος Λάνθιμος παραδέχθηκε ότι ήταν πιο εύκολο να γυρίσει την ταινία στο εξωτερικό, ενώ δεν απέκλεισε να ξανακάνει γυρίσματα στην Ελλάδα. Ερωτηθείς εάν… εμπνεύστηκε από το επεισόδιο στα Φιλαράκια όπου η Φοίβη μιλά για τους μονογαμικούς αστακούς, ο σκηνοθέτης είπε: «Είδα πολλά επεισόδια από αυτήν τη σειρά στην Αγγλία, το The Hotel, που είναι ένα ριάλιτι σόου». Και συνέχισε: «Προσπάθησα να αφήσω εκτός τις κινηματογραφικές αναφορές».