Εντυπωσιακότατες οι πρώτες εικόνες από το νέο Independence Day
Μπορεί για τους περισσότερους η Ημέρα Ανεξαρτησίας να μην είναι τίποτα παραπάνω από μία αδιάφορη ταινία, αλλά για εμένα είναι το guilty pleasure που δεν χορταίνω να βλέπω ξανά και ξανά.
Είκοσι χρόνια μετά την πρώτη ταινία, έρχεται το πολυαναμενόμενο σίκουελ, χωρίς Γουίλ Σμιθ αυτή τη φορά, αλλά με Τζεφ Γκόλντμπλαμ και Μπιλ Πούλμαν (γερασμένος και με μπαστούνι) να επιστρέφουν.
Πάντως, ο γιος του χαρακτήρα του Σμιθ (τον ερμηνεύει ο Τζέσι Άσερ) θα ακολουθήσει τα βήματα του πατέρα του, ενώ πρωταγωνιστικό ρόλο στην ταινία κρατά και ο Λίαμ Χέμσγουορθ (των Hunger Games).
Το τρέιλερ είναι εντυπωσιακό: ψηφιακά εφέ τελευταίας τεχνολογίας, επικές μάχες, ταξίδια στο διάστημα, εξωγήινες απειλές. 20 χρόνια μετά τίποτα δεν είναι ίδιο στην κινηματογραφική τεχνολογία και το τρέιλερ το κάνει αυτό φανερό.
Αφού ακούμε τη φράση ότι πάντα περιμέναμε να επιστρέψουν, ακολουθούν εντυπωσιακές σκηνές υπό τον ήχο του εμβληματικού λόγου που είχε εκφωνήσει στην πρώτη ταινία ο πρόεδρος Γουίτμορ (Μπιλ Πούλμαν).
Η ταινία να κάνει πρεμιέρα στις ΗΠΑ στις 24 Ιουνίου 2016, λίγο πριν την 4η Ιουλίου δηλαδή…