Κάθε Μέρα, Μια Άλλη Μέρα (Every Day)
Βασισμένη σε best seller εφηβικό μυθιστόρημα είναι η ταινία του Μάικλ Σούξι (The Vow). Η ταινία ακολουθεί τους κανόνες του εφηβικού ρομάντσου καθώς παρακολουθεί το ειδύλλιο ανάμεσα στην Ριάνον, μια νεαρή κοπέλα και μια μυστηριώδη ύπαρξη με το όνομα «Α» που κάθε μέρα ξυπνά μέσα σε ένα διαφορετικό σώμα.
Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες, είναι δύσκολο να ξεπεράσει ο θεατής την υπερβολή και εν μέρει τη… γελοιότητα της κεντρικής ιδέας και για περισσότερο από τη μισή μέρα θα προσπαθεί να κατανοήσει τι ακριβώς συμβαίνει και γιατί.
Αυτό δεν σημαίνει ότι η ταινία δεν διαθέτει κάποιες αρετές. Ζητήματα διαφορετικότητας και σεξουαλικού προσανατολισμού (o/η Α μπαίνει σε σώματα αγοριών και κοριτσιών) θίγονται -επιδερμικά, βέβαια-, ενώ οι κεντρικοί πρωταγωνιστές κάνουν ότι μπορούν προκειμένου να μοιάζει η ταινία ότι έχει λογική (η Ανγκούρι Ράις είναι απλά χαριτωμένη, ο Τζάστις Σμιθ ερμηνεύει ταυτόχρονα τον ευγενικό και τον κακό σύντροφο με επιτυχία), ενώ απολαυστικός είναι και ο Λούκας Τζέιντ Ζούμαν (τον είχαμε δει στις Καταπληκτικές Γυναίκες με την Ανέτ Μπένινγκ) στον ρόλο ενός θρησκόληπτου νεαρού που είναι πεπεισμένος ότι κατελήφθη από σατανικό πνεύμα.
Δυστυχώς η ταινία δεν διαθέτει τη δύναμη και την τρέλα μιας ταινίας όπως το Στο Μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς (ούτε φυσικά ο Σούξι είναι Κάουφμαν) κι έτσι ακόμα και το πιο παράλογο σενάριο μοιάζει απλά… παράλογο. Σε όλα αυτά να προσθέσουμε το πόσο γρήγορα η ταίνια επιδιώκει να ξεμπερδέψει από κάποια θέματα -αφήνοντας τελικά αρκετά μέτωπα ανοιχτά και μη δίνοντας απάντηση στο βασικό… μυστήριο.
Διαθέτει, πάντως, ένα αξιοπρεπές φινάλε που κάνει την ταινία λίγο πιο ενδιαφέρουσα από ένα συνηθισμένο αμερικάνικο teen angst φιλμ.