Έρωτας Αλά Ιταλικά (Little Italy)
Νεαρή και όμορφη που εργάζεται ως σεφ σε εστιατόριο, αναγκάζεται ύστερα από προτροπή της αφεντικίνας της να επιστρέψει στον τόπο καταγωγής της, προκειμένου να ανανεώσει την visa της για να αναλάβει πιο σημαντικά καθήκοντα. Επιστρέφοντας στην Little Italy, μια Ιταλική συνοικία του Καναδά, θα έρθει ξανά σε επαφή με τον παιδικό της φίλο που είναι και ένας έρωτας απωθημένο αλλά και με τις δύστροπες οικογένειες τους οι οποίες βρίσκονται σε μεγάλη έχθρα, έχοντας δύο πιτσαρίες ο ένας δίπλα στον άλλον. Θα νικήσει ο έρωτας ή τα Ιταλικά καπρίτσια;
Η ταινία του Donald Petrie (θυμάστε το Mystis Pizza του 1988 με την Τζούλια Ρόμπερτς, το Πως Να Χωρίσετε σε 10 Μέρες και το Miss με το Ζόρι) μοιάζει να ξεπήδησε από ένα χρονοντούλαπο των αρχών του 2000, όπου οι αναρίθμητες αισθηματικές κομεντί τύπου Σάββατο μεσημέρι, άνθιζαν και το κοινό τις αναζητούσε. Όχι πως αυτό είναι απαραίτητο κακό. Αλλά τα κλισέ και οι χαρακτήρες καρικατούρες πάνε και έρχονται, τα γνωστά ιταλοφολκλόρ αστεία τα έχουμε πλέον δει και σε καλύτερες εκδοχές και γενικά τίποτε καινούργιο που να κάνει την έκπληξη.
Η Έμμα Ρόμπερτς (American Horror Story) δεν είναι κακή αλλά δεν είναι κωμικός ηθοποιός για να δώσει στον ρόλο το κάτι παραπάνω, ο Χέιντεν Κρίστενσεν στα 40 του με βαμμένο μαλλί διεκδικεί για φέτος βραβείο miscasting, και ο Ντάνι Αιέλο με την Αλίσα Μιλάνο εκπροσωπούν την Ιταλική παράδοση. Σε ένα μικρό ρόλο και η Τζέιν Σέημουρ.
Η ταινία όμως διακατέχεται από ένα feelgood πνεύμα που δεν ενοχλεί ιδιαίτερα αντιθέτως βλέπεται ευχάριστα αλλά κυρίως σε κατοίκον προβολή. Είναι όπως την ξαναζεσταμένη πίτσα. Τρώγεται ευχάριστα και την επόμενη αλλά είναι λίγο λάστιχο.