Μια μαγική βραδιά στην πλατεία Αριστοτέλους
Μια μοναδική κινηματογραφική εμπειρία έζησαν όσοι βρέθηκαν στην πλατεία Αριστοτέλους, στη Θεσσαλονίκη το βράδυ της Τετάρτης.
Ήταν η βραδιά που ολόκληρη η πλατεία Αριστοτέλους έγινε… Σινεμά ο Παράδεισος. Περισσότεροι από 3.000 θεατές ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό στο κάλεσμα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, κατέκλυσαν την πλατεία και παρακολούθησαν το αριστούργημα του Τζουζέπε Τορνατόρε «Σινεμά ο Παράδεισος».
Ο υπέροχος θερινός κινηματογράφος στήθηκε στην πλατεία Αριστοτέλους στο πλαίσιο της σειράς εκδηλώσεων «Σεζόν κλασικών ταινιών», που διοργανώνεται από το πρόγραμμα «Δημιουργική Ευρώπη – MEDIA». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του Δήμου Θεσσαλονίκης.