MFI: Εργαστήρι ανάπτυξης σεναρίων στη Νίσυρο
Το Μεσογειακό Ινστιτούτο Κινηματογράφου (MIK) μετά από 19 χρόνια πορείας, διοργανώνει και φέτος το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ανάπτυξης σεναρίων και κινηματογραφικών σχεδίων, MFI Script 2 Film Workshops.
Έχοντας λάβει αιτήσεις από 88 projects και 142 σεναριογράφους, σκηνοθέτες και παραγωγούς επέλεξε από 29 χώρες 50 κινηματογραφιστές με 25 σενάρια ταινιών μεγάλου μήκους από όλο τον κόσμο.
Από την Ελλάδα συμμετείχαν τα πρότζεκτ:
Behind the Haystacks – Assimina Proedrou
Come with a Pool – Katerina Yiannakopolou
Holy Emy – Araceli Lemos
Minus 1 – Natassa Xydi, Manos Papadakis & Fenia Cossovitsa
Peter and the Wolf – Thanasis Neofotistos & Ioanna Bolomyti
Selini – Jacqueline Lentzou & Fenia Cossovitsa
Traces of the Lost – Dimitra Arapoglou
Nearby Faraway – Sonia Liza Kenterman & Fenia Cossovitsa
Ο θεσμός των masterclasses συνεχίστηκε για 4η χρονιά στη Νίσυρο. Στους βραβευμένους κινηματογραφιστές (Γέρζι Σκολιμόφσκι, Κριστιάν Μουντζίου, Πέννυ Παναγιωτοπουλου) ήρθαν να προστεθούν άκρως εξειδικευμένοι επαγγελματίες και ειδήμονες από το χώρο της παραγωγής. Η Μαρτίνα Μπλάις (Co-productions Consultant / Berlinale Co-production Market) και ο Νικολό Τσάλιο (PhD in Film Studies, Marketing & Audiences) προσέφεραν την εμπειρία τους, μέσα από διαλέξεις, masterclass, case studies και κατ’ ιδίαν συναντήσεις.
Τα δύο masterclasses, «Διεθνείς συμπαραγωγές & αγορές φεστιβάλ» από τη Μαρτίνα Μπλάις και «Συνδέοντας τις Ιστορίες: Από τα σενάρια στους Θεατές (2 μελέτες περίπτωσης)» από τον Νικολό Τζάλιο πραγματοποιήθηκαν στο Μανδράκι της Νισύρου στις 30/6 & 1/7.
Αξίζει να σημειωθεί ότι για το πρότζεκτ το «Peter and the Wolf» του Θανάση Νεοφώτιστου, έγινε ειδική αναφορά πάνω στο audience design της ταινίας.
Το MFI Script 2 Film Workshops 2016 θα συνεχιστεί με μια περίοδο διαδικτυακών συναντήσεων το Σεπτέμβριο, ένα δεύτερο κύκλο στο Πυθαγόρειο Σάμου (9-16/10) και μια τελευταία περίοδο διαδικτυακών συναντήσεων το Δεκέμβριο.