Μις Βία στη Βενετία
Μία ακόμα σημαντική διάκριση για το ελληνικό σινεμά. Η ταινία Miss Violence του Αλέξανδρου Αβρανά θα συμμετάσχει στο Διαγωνιστικό Τμήμα του 70ού Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας που θα διεξαχθεί από τις 28 Αυγούστου έως τις 7 Σεπτεμβρίου.
Πρόκειται για τη δεύτερη ταινία του σκηνοθέτη. Η πρώτη του, με τίτλο Without (2008) είχε κερδίσει επτά βραβεία στο κινηματογραφικό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.
Η υπόθεση της ταινίας έχει ως εξής:
Η εντεκάχρονη Αγγελική πηδά από το μπαλκόνι την ημέρα των γενεθλίων της, με ένα χαμόγελο χαραγμένο στο πρόσωπό της. Και ενώ η αστυνομία και οι κοινωνικές υπηρεσίες προσπαθούν να ανακαλύψουν τα αίτια της αυτοκτονίας, η οικογένεια της Αγγελικής επιμένει πως ήταν ατύχημα. Ποιο είναι το μυστικό που η μικρή Αγγελική πήρε μαζί της; Γιατί η οικογένειά της επιμένει στην προσπάθεια να την “ξεχάσει” και να συνεχίσει τη ζωή της;
Αυτές τις απαντήσεις αναζητούν οι άνθρωποι από τις κοινωνικές υπηρεσίες όταν επισκέπτονται το τακτοποιημένο σπίτι της οικογένειας. Φαίνεται ότι τίποτα δεν μπορεί να τους προδώσει, μέχρις ότου ο μικρότερος αδερφός της Αγγελικής φέρνει στο φως κατά λάθος ενδείξεις που θα συντρίψουν τον καλογυαλισμένο κόσμο της οικογένειας, αναγκάζοντάς τα μέλη της να έρθουν πρόσωπο με πρόσωπο με όσα τόσα χρόνια, έκρυβαν. Ένας-ένας θα λυγίσουν, έως ότου τελικά η βία και πάλι θα προσφέρει τη λύση, διατηρώντας την οικογένεια.
Το σενάριο της ταινίας έχουν γράψει οι Αλέξανδρος Αβρανάς και Κώστας Περούλης. Την παραγωγή έχουν αναλάβει οι εταιρίες Faliro House Productions και Plays2place Productions.