Εάν η Pixar έκανε ταινία για το Μουντιάλ θα ήταν κάπως έτσι
Ένα εξαιρετικό animation βιντεάκι στα βήματα του σινεμά της Pixar ετοίμασε η Nike για να τιμήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο.
Στην ταινία με τίτλο «Ο τελευταίος αγώνας» (The Last Game) βλέπουμε τις animated εκδοχές του Κριστιάνο Ρονάλντο, του Γουέιν Ρούνεϊ, του Νεϊμάρ και του Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς ανάμεσα σε άλλους.
Η υπόθεση διαδραματίζεται σε έναν κόσμο όπου οι ποδοσφαιριστές δεν είναι πια απαραίτητοι, καθώς κλώνοι με τέλεια στατιστικά παίρνουν τη θέση τους και οι διάσημοι ποδοσφαιριστές αποσύρονται κάνοντας μια σειρά απίθανων επαγγελμάτων από κομμωτές μέχρι πωλητές βιβλίων!
Η ταινία αποτελεί επίσης έναν ύμνο τόσο στο ποδόσφαιρο, όσο και στην ανθρώπινη φύση.
Κατά τη γνώμη μας αποτελεί μια υπέροχη ταινία μικρού μήκους με θέμα το ποδόσφαιρο –ένα θέμα που έχει υποφέρει γενικά στο σινεμά- και την οποία θα θέλαμε σύντομα να τη δούμε και σε μεγάλου μήκους! (Κάποια εταιρεία παραγωγής να το φροντίσει παρακαλώ).