Ο Ασπροδόντης (Croc-Blanc)
Το αγαπημένο, κλασικό μυθιστόρημα του Τζακ Λόντον μεταφέρεται στο σινεμά σε ένα τρυφερό animation που θα αγαπήσουν οι φιλόζωοι -και όχι μόνο.
Στην Αμερική του «πυρετού του χρυσού» ένα λυκάκι θα βρεθεί υπό την προστασία και την επίβλεψη των ανθρώπων, τους οποίους θα μάθει να υπακούει. Από μια ομάδα Ινδιάνων που προσπαθεί να σώσει τη γη της, σε έναν σκληρό και απάνθρωπο ιδιοκτήτη και από εκεί σε έναν συμπονετικό σερίφη, ο Ασπροδόντης θα γνωρίσει όλες τις πλευρές της ανθρώπινης ύπαρξης.
Ο Αλεξάντρ Εσπιγκάρες, σκηνοθέτης του βραβευμένου με Όσκαρ Mr Hublot, αναλαμβάνει τη σκηνοθεσία και χρησιμοποιεί motion capture -κάτι που γίνεται φανερό από τον ρεαλιστικό τρόπο αναπαράστασης των κινήσεων του λύκου- που έχει, όμως, σαν αποτέλεσμα το κινούμενο σχέδιο να μοιάζει με πίνακες ζωγραφικής. Αυτή η αισθητική ταιριάζει απόλυτα στην εποχή που αναπαρίσταται στην οθόνη και η ταινία δεν αποφεύγει να θίξει θέματα πιο σκοτεινά, όπως η αδικία κατά των Ινδιάνων, ή η κακομεταχείριση των ζώων. Σε όλα αυτά έρχεται να αντιταχθεί το αγέρωχο πνεύμα του Ασπροδόντη, η ιστορία του οποίου έχει συγκινήσει γενιές.
Εξαιρετική η επιλογή του Εσπιγκάρες να μην βάλει τα ζώα να μιλούν με ανθρώπινη λαλιά. Ο κεντρικός ήρωας της ταινίας παραμένει σιωπιλός και τον… χαρακτήρα του τον καταλαβαίνουμε μόνο από το βλέμμα και τις κινήσεις του. Είναι μια επιλογή που κάνει την ταινία πιο ρεαλιστική. Εάν προσθέσουμε την ατμοσφαιρική μουσική του Μπρουνό Κουλές (Coraline) και την απεραντοσύνη του αμερικανικού τοπίου, έχουμε μια αξιόλογη ταινία για την ενηλικίωση, την αφοσίωση και την ελευθερία.