Ο Ρόμπερτ Ροντρίγκες μάς φέρνει την Alita
Live action περιπέτεια με στοιχεία CGI είναι η νέα ταινία του Ρόμπερτ Ροντρίγκες με τίτλο «Αλίτα: Ο Άγγελος της Μάχης».
Σε σενάριο Τζέιμς Κάμερον, Ροντρίγκες και Λαέτα Καλογρίδη (της σεναριογράφου του Shutter Island μεταξύ άλλων), η ταινία αφηγείται την ιστορία μιας νεαρής κοπέλας που προσπαθεί να βρει την αλήθεια για το ποια είναι και επιθυμεί να αλλάξει τον κόσμο.
Η ταινία αποτελεί μεταφορά του ιαπωνικού manga, Gunnm και θα προβληθεί στις αμερικανικές αίθουσες τον Ιούλιο του 2018 (στην Ελλάδα θα έρθει από την Odeon).
Η Ρόσα Σαλαζάρ δανείζει τη φωνή της στην Alita, ενώ Τζένιφερ Κόνελι, Μαχερσάλα Άλι και Κρίστοφ Βαλτς πρωταγωνιστούν.