Οι πρωταγωνιστές του Lion King συναντούν τους animated εαυτούς τους
Μια υπέροχη φωτογράφηση μάς κάνει να ανυπομονούμε ακόμα περισσότερο για τη live action εκδοχή του The Lion King. Οι πρωταγωνιστές της ταινίας συναντούν σε μαύρο φόντο τους computer-animated χαρακτήρες τους.
Ο Ντόναλντ Γκλόβερ είναι ο Σίμπα. Η Μπιγιονσέ είναι η Νάλα. Οι Σεθ Ρόγκεν, Μπίλι Άιχνερ και Τζον Όλιβερ στέκονται απέναντι από τους Πούμπα, Τιμόν και Ζαζού.
Η κλασσική ταινία της Disney από το 1994, ζωντανεύει ξανά, αυτή τη φορά σε μια CGI και live action εντυπωσιακή κινηματογραφική μίξη. Ο Βασιλιάς των Λιονταριών σε σκηνοθεσία του Jon Favreau, ταξιδεύει μέχρι την αφρικανική σαβάνα όπου ένας μελλοντικός βασιλιάς γεννιέται. Ο μικρός Simba είναι ο διάδοχος του πατέρα του, Mufasa. Δεν είναι όλοι χαρούμενοι στο βασίλειο, όμως, με την έλευση του μικρού λιονταριού. Ο Scar, ο αδερφός του Mufasa -και μέχρι πρότινος διεκδικητής του θρόνου- έχει άλλα σχέδια. Η μάχη για τον θρόνο θα ποτιστεί με προδοσία, οδηγώντας την κατάσταση σε τραγωδία, με αποτέλεσμα να εξοριστεί ο Simba. Με την βοήθεια όμως των καινούργιων φίλων του, ο Simba θα μεγαλώσει και θα διεκδικήσει αυτά που του ανήκουν και του στέρησαν.
18 Ιουλίου στους κινηματογράφους μεταγλωττισμένο, με υπότιτλους και σε 3D.