Σαββατιάτικες προβολές: Juniper Crescent (2014)
Ο νεαρός, γεννημένος το 1985, Λιθουανός σκηνοθέτης Tadas Vidmantas παίρνει την κλασική περίπτωση του βρετανικού one night stand και επιχειρεί μια βαθιά αλλά και χιουμοριστική αποδόμηση: Ένας νεαρός, ο Πάτρικ, επιδιώκει τις ευκαιριακές σεξουαλικές επαφές χωρίς να θέλει τίποτα παραπάνω, φερόμενος στις άτυχες περιστασιακές συντρόφους με απαίσιο τρόπο. Όλα όμως θα αλλάξουν όταν στην κρεβατοκάμαρα του θα μπει η Κέιτλιν. Μια σειρά από παρατράγουδα θα αναγκάσουν τον ψυχρό Πάτρικ να ανοιχτεί και να αποκτήσει με την κοπέλα και πιο ουσιαστική επαφή, πέραν της σαρκικής.
Οι δυο κεντρικοί νεαροί ηθοποιοί, ο Christoph Schechinger (Nymphomaniac A’) και Victoria Emslie (the Theory of Everything) δημιουργούν καλή χημεία και το απλοϊκό ελαφρύ αρχικά σενάριο αποκτά σιγά-σιγά βάρος και ατμόσφαιρα. Μια ωραία ταινία μικρού μήκους για τις σύγχρονες σχέσεις, αλλά και την εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου για επικοινωνία, δοσμένη απλά και με χιούμορ.
Juniper Crescent
Διάρκεια: 27′
Σενάριο / Σκηνοθεσία: Tadas Vidmantas
Πρωταγωνιστούν: Christoph Schechinger, Victoria Emslie, Ieva Andrejevaite