Πλήρες Πρόγραμμα για το «Ξαφνικά Φέτος το Καλοκαίρι #6»
Για έκτη συνεχόμενη χρονιά, το κινηματογραφικό event του καλοκαιριού είναι η διοργάνωση του Ηλία Φραγκούλη, ΞΑΦΝΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. Για μία ολόκληρη εβδομάδα, 29 Ιουνίου με 5 Ιουλίου δύο αγαπημένα θερινά σινεμά της Αθήνας, η Ριβιέρα και το Λαΐς, θα φιλοξενήσουν εικοσιέξι κλασσικές και cult ταινίες και δύο πανελλήνιες πρεμιέρες.
Για φέτος το ΞΑΦΝΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ έχει Double Feature, δηλαδή δύο ταινίες με μειωμένο εισιτήριο και για τις δύο . Το «double feature» εμφανίστηκε στα χρόνια του μεγάλου οικονομικού κραχ των 30’s στις ΗΠΑ. Έδινε την ευκαιρία στο κοινό της εποχής να παρακολουθήσει «δύο έργα» στην τιμή του ενός, άρα να αποδρά από τη θλιβερή πραγματικότητα για περισσότερες ώρες εντός της κινηματογραφικής αιθούσης. Χρησιμοποιήθηκε ξανά ως «όπλο» απέναντι στην εισβολή της τηλεόρασης στα 60’s, κυρίως με Β-movies που γυρίζονταν με αυτόν το σκοπό αλλά ενίοτε και με πρόγραμμα κάπως πιο «νοσταλγικό», με ταινίες ρεπερτορίου και κοινό θεματικό άξονα.
Το πρόγραμμα των προβολών που χωρίζεται σε θεματικές ενότητες για εφέτος, προσφέρει την δυνατότητα στο κοινό να ανακαλύψει εκ νέου αριστουργήματα κάθε είδους και για κάθε προτίμηση με 6 ευρώ εισιτήριο και 10 ευρώ για τις δύο ταινίες. Από το Spellbound του Hitchcock και το Murder On The Orient Express του Sidney Liumet μέχρι το Room At The Top του Jack Clayton ( το Oscar της Simone Signoret) και το Written On The Wind του Douglas Sirk. Ένα πρόγραμμα που δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα με ταινίες This Is Classic που περιμένουν να τις ανακαλύψεις…ξανά!
Δείτε το πρόγραμμα και πληροφορίες για τις ταινίες απο το freecinema εδώ.
Ραντεβού ΞΑΦΝΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ #6 !