Ο Θανάσης Νεοφώτιστος στην Ακαδημία First Films First
Στην Ακαδημία Νέων Σκηνοθετών της Νοτιανατολικής Ευρώπης «First Films First» του Goethe-Institut θα συμμετάσχει για την περίοδο 2017/2018 από ελληνικής πλευράς ο σκηνοθέτης Θανάσης Νεοφώτιστος με το κινηματογραφικό πρότζεκτ «Ο Πέτρος και ο Λύκος» (Peter and the Wolf).
Για την περίοδο 2016/17 είχαν επιλεγεί και συμμετείχαν από την Ελλάδα: Ασημίνα Προέδρου με την ταινία «Πίσω από τις θημωνιές» (Behind the Haystacks) Nίκος Χαραλαμπόπουλος (N. Labot) με την ταινία «Η δουλειά της» (Her Job).
Ο «Πέτρος και ο Λύκος» είναι ένα σκοτεινό παραμύθι ενηλικίωσης, σε παραγωγή της Ιωάννας Μπολομύτη και της Argonauts Production S.A.
Συνεργάτης του Goethe-Institut στην Ελλάδα είναι το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου.