The Bachelor 2
Ανήμερα των Χριστουγέννων κυκλοφορεί στις κινηματογραφικές αίθουσες η ταινία που θα ήθελε να είναι το εγχώριο Hangover -αλλά φυσικά δεν τα καταφέρνει γιατί για να επιτύχεις κάτι τέτοιο χρειάζεται να έχεις και σενάριο.
Ο Αποστόλης Τότσικας είναι εκτός και τη θέση του παίρνει ο Ηλίας Μελέτης (γνωστός και από την τηλεοπτική σειρά Το Σόι Σου), στον ρόλο του επίδοξου γαμπρού που καλεί τους φίλους του (Τσιμιτσέλης, Βισκαδουράκης, Βουρλιώτης) στην Κρήτη, καθότι η νύφη είναι Κρητικιά. Παράλληλα, τον κυνηγά και η μαφία εξαιτίας της εμμονής του με τον τζόγο.
Αν καταφέρεις να ξεπεράσεις το πρώτο ημίωρο επαίσχυντης τοποθέτησης προϊόντων (αισθάνεσαι ότι βλέπεις ουσιαστικά ένα διαφημιστικό με τους πρωταγωνιστές να συμμετέχουν ακόμα και με ατάκες γραμμένες έτσι ώστε να προωθούν το προϊόν) θα παραδεχτείς ότι το σίκουελ είναι κάπως καλύτερο από το πρώτο.
Σίγουρα το γεγονός ότι αναπαράγει και βασίζεται στα κλισέ που αφορούν την Κρήτη (βεντέτες, λεβεντιά, ρακή) βοηθά κάπως την ταινία, όπως συμβαίνει σε αρκετές ελληνικές κωμωδίες. Είναι, επίσης, κάπως πιο σφιχτοδεμένη από το «χυμαδιό» της πρώτης ταινίας. Ακολουθεί, βέβαια τα πρότυπα της ελληνικής τηλεόρασης, χωρίς καν να καταφέρνει να φτάσει στο επίπεδο ακόμα και των λιγότερο επιτυχημένων κωμωδιών.
Μέσα σε όλα αυτά προσθέστε τον Τόνι Σφίνο σε guest εμφάνισης (ένα είδος εγχώριου Borat) που ευελπιστεί να κάνει την ταινία πιο cult. Αναρωτιέσαι βέβαια γιατί στο όλο εγχείρημα μπλέχτηκαν ηθοποιοί με ενδιαφέρουσα πορεία σε σινεμά και θέατρο όπως ο Ηλίας Μελέτης και η Βασιλική Τρουφάκου.
Το κοινό της το έχει σίγουρα και δεν θα έχει πρόβλημα να το βρει, αν και θα ήλπιζες να μπορούσε να γίνει λίγο μεγαλύτερη προσπάθεια στο να καταφέρει να χτίσει μια αξιοπρεπή κωμωδία.