The Fall
Είναι γνωστό ότι οποιαδήποτε σειρά προβάλλεται από το BBC είναι εξαιρετικής ποιότητας και ενδιαφέροντος.
Το The Fall δεν αποτελεί εξαίρεση αυτού του κανόνα.
Η υπόθεση εκτυλίσσεται στο Μπέλφαστ κι αφορά έναν serial killer, τον οποίο υποδύεται ο Jamie Dornan. Μόλις από το δεύτερο θάνατο, η ντενέκτιβ Stella Gibson (Gillian Anderson) συνδέει τις δύο περιπτώσεις και ξεκινάει την έρευνα.
Οι φόνοι γίνονται σύντομα 3 και στη συνέχεια 4 πριν αποφασίσει ο ίδιος ο δολοφόνος να ανακοινώσει στην ντεντεκτιβ την απόσυρσή του από την ενεργό δράση. Θα μπορέσει, όμως να παραμείνει εκτός «παιχνιδιού»; Πως ένας άνθρωπος που σκοτώνει για ευχαρίστηση μπορεί να επιστρέψει σε μια νορμάλ, βαρετή ζωή;
Ατμοσφαιρική, καλογυρισμένη, με εξαιρετικές ερμηνείες, με κορυφαία εκείνη του Dornan και με μόλις 5 ωριαία επεισόδια στην πρώτη κι 6 στη δεύτερη (η 3η σεζόν αναμένεται σύντομα) σε κρατά καθηλωμένο, παρά την (αρκετά) αργή της πλοκή.
Κι αν δε σε ενδιαφέρει το θέμα ή προτιμάς γρηγορότερη δράση, αξίζει να το δεις μόνο και μόνο για να δικαιολογήσεις/εξηγήσεις την επιλογή του Jamie Dornan ως πρωταγωνιστή του 50 Shades of Grey! Έχοντας δει το The Fall, έχω πειστεί ότι ήταν και είναι ο καλύτερος για το ρόλο αυτό!