The Party
Η Σάλι Πότερ επιστρέφει με μία δραματική κωμωδία σε άσπρο και μαύρο, έχοντας στο πλευρό της μια πλειάδα βετεράνων ηθοποιών.
Σε ένα σπίτι στο Λονδίνο, μία παρέα συγκεντρώνεται για να γιορτάσει την προαγωγή της Τζάνετ (Κρίστιν Σκοτ Τόμας) στη θέση της σκιώδους υπουργού υγείας. Εκεί βρίσκεται ο σύζυγός της (Τίμοθι Σπολ), η φίλη της (Πατρίσια Κλάρκσον) με τον σύντροφό της (Μπρούνο Γκαντς) και η Μάρθα με την Τζίνι, ζευγάρι που ετοιμάζεται να κάνει παιδιά, καθώς και ο Τομ (Κίλιαν Μέρφι), σύζυγος μιας φίλης, η οποία έχει καθυστερήσει να έρθει στη γιορτή.
Ακολουθώντας την παράδοση τέτοιων ταινιών, η μάξωξη σε ένα σπίτι μιας παρέας μεσηλίκων γίνεται συνταγή καταστροφής. Μυστικά και ψέμματα θα έρθουν στη φόρα, ένα όπλο εμφανίζεται και τίποτα δεν θα είναι πια το ίδιο.
Με ειρωνία και χιούμορ η Σάλι Πότερ αποδομεί την εικόνα μερικών φαινομενικά «σοβαρών» Βρετανών, ανθρώπων πάνω στους οποίους βασίζεται η ευημερία της αστικής λονδρέζικης κοινωνίας. Υπερβολές, υστερίες, αμπελοφιλοσοφίες new age απογυμνώνουν τους ανθρώπους αυτούς μέσα σε 70 λεπτά (όσο διαρκεί έξυπνα η σάτιρα της Σάλι Πότερ).
Το The Party δεν παίρνει ιδιαίτερα σοβαρά τον εαυτό του, φαίνεται να γνωρίζει τις αδυναμίες του, αλλά με την υπέροχη ασπρόμαυρη φωτογραφία και τις απολαυστικές ερμηνείες των βασικών χαρακτήρων της ταινίας -λειτουργούν σαν ένα καλοκουρδισμένο σύνολο-, τότε μπορούμε να μιλάμε για μία από τις πιο ενδιαφέρουσες ταινίες του είδους της.