Όταν ο Τεν Τεν σούβλιζε αρνί στην Ελλάδα
Τι δουλειά έχει ο Τεν Τεν στην Ελλάδα;
Στην ταινία του 1961, «Το παιδί και το χρυσόμαλλο δέρας» (ο ξένος τίτλος είναι «Ο Τεν Τεν και το μυστήριο του χρυσόμαλλου δέρατος») ο Τεν Τεν ζωντάνεψε για πρώτη φορά στην μεγάλη οθόνη.
Η ταινία παρακολουθεί τις περιπέτειες του νεαρού βέλγου ρεπόρτερ σε διάφορες χώρες, ανάμεσά τους η Ελλάδα και η Τουρκία.
Μεταξύ άλλων, η ταινία πραγματοποίησε γυρίσματα σε Σαντορίνη, Μετέωρα και Πειραιά, ενώ ρόλους κρατούσαν ο Δημήτρης Μυράτ, ο Δήμος Σταρένιος.
Το συγκρότημα της Δώρας Στράτου χορεύει δημοτικούς χορούς (και στο γλέντι συμμετέχουν οι Ντιπόντ και Ντιπόντ, ενώ ο Μιλού, ο σκύλος του Τεν Τεν λιγουρεύεται λίγη «πετσούλα» αρνιού).