Βραβεία για τη «Λεωφόρο Πατησίων» στο Φεστιβάλ Clermont-Ferrand
Θριαμβευτική η πορεία της μικρού μήκους ταινίας του Θανάση Νεοφώτιστου, Λεωφόρος Πατησίων στο Φεστιβάλ Clermont – Ferrand. Η ταινία κατέκτησε τρεις διακρίσεις: πρόκειται για το ειδικό βραβείο της Επιτροπής, το βραβείο καλύτερης ταινίας του Canal + και την υποψηφιότητα για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου.
Ο σκηνοθέτης ταξίδεψε στο μεγαλύτερο Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους και η ταινία του προβλήθηκε μπροστά σε κοινό 1500 ατόμων.
Η Λεωφόρος Πατησίων είναι ένα απαιτητικό μονοπλάνο που γυρίστηκε στο κέντρο της Αθήνας με πρωταγωνίστρια μια γυναίκα που έρχεται αντιμέτωπη με τα μεγαλύτερα διλλήματα της ζωής της.
Η ταινία έκανε παγκόσμια πρεμιέρα στο 75ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας, χαρακτηρίστηκε από το περιοδικό Sight and Sound ως «τεχνικό θαύμα» και έχει συμμετάσχει σε πολλά διεθνή Φεστιβάλ, κερδίζοντας βραβεία.