Πρεμιέρα της νέας ταινίας του Ξαβιέ Ντολάν στο Τορόντο
Μπορεί να μην πρόλαβε αυτή τη φορά να κάνει πρεμιέρα στις Κάννες, αλλά ο Ξαβιέ Ντολάν είναι μάλλον υπέρμαχος του ρητού “το καλό πράγμα αργεί να γίνει”. Έτσι, σύμφωνα με άρθρο του Indiewire, η ταινία “The death and life of J. Donovan” του Ντολάν θα κάνει την παγκόσμια πρεμιέρα του στο φετινό Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Τορόντο.
Με πρωταγωνιστές τους Κιτ Χάρινγκτον, Νάταλι Πόρτμαν, Κάθι Μπέιτς, Σούζαν Σαράντον, Τζέικομπ Τρέμπλεϊ και Σάρα Γκάντον, η ταινία αφορά έναν νεαρό ηθοποιό, ο οποίος αναπολεί την γραπτή επικοινωνία του με έναν διάσημο Αμερικανό τηλεοπτικό σταρ, ο οποίος απεβίωσε μια δεκαετία πριν, και τον αντίκτυπο της επικοινωνίας αυτής και στους δύο.
Στο ίδιο φεστιβάλ αναμένεται να προβληθούν, μεταξύ άλλων, η πρώτη σκηνοθετική απόπειρα του Μπράντλεϊ Κούπερ “Ένα αστέρι γεννιέται”, το “Beautiful Boy” με τον Τιμοτέ Σαλαμέ και τον Στιβ Καρέλ, το “Everybody knows” του Άσγκαρ Φαραντί και το “First man” με τον Ράιαν Γκόσλινγκ.
Το 43ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Τορόντο θα διεξαχθεί από τις 6 ως τις 16 Σεπτεμβρίου.
Διαβάστε επίσης
Πρώτες εικόνες από το «The Death and Life of John F. Donovan» του Ντολάν
Ο Ντολάν «έκοψε» την Τζέσικα Τσαστέιν στο μοντάζ του The Death and Life of John F. Donovan