Χρυσός Φοίνικας…της Κορέας, Parasite του Μπονγκ Τζουν Χο
Με επιτυχία και με την τελετή απονομής βραβείων παρουσία πολλών μεγάλων star ολοκληρώθηκε το 72ο Φεστιβάλ Καννών που φέτος κατάφερε να ανακτήσει λίγο από την χαμένη αίγλη του (τουλάχιστον κατά την διάρκεια διεξαγωγής του) και να τραβήξει πάνω του την κινηματογραφική προσοχή ολόκληρου του πλανήτη με τις μεγάλες πρεμιέρες του. Κάτι που τα τελευταία χρόνια είχε χάσει λόγω των πολύ σινεφιλικών επιλογών του και με απουσία μεγάλων ονομάτων αφήνοντας το Φεστιβάλ Βενετίας να του κλέψει την παράσταση. Φέτος όμως τα πράγματα άλλαξαν. Από Αλμοδόβαρ και Ταραντίνο μέχρι Συλβέστερ Σταλόνε και Τέρενς Μάλικ το Φεστιβάλ τα είχε όλα. Παρόλα αυτά όμως ο Ιναρίτου, με την επιτροπή του έδωσαν τον Χρυσό Φοίνικα στο Parasite του Κορεάτη Joon Ho Bong, αφήνοντα εκτός Αλμοδόβαρ, Ντολάν και όποιο άλλο μεγάλο όνομα και το Μεγάλο Βραβείο της επιτροπής στην πρώτη γυναίκα Σενεγαλέζα που υπήρξε μέχρι τώρα στο Διαγωνιστικό τμήμα, της Mati Diop για την ταινία Atlantique. Ο Αντόνιο Μπαντέρας επίσης απέσπασε το βραβείο ανδρικής ερμηνείας όπως ήταν αναμενόμενο για το Πόνος και Δόξα του Πέδρο Αλμοδόβαρ.
Αναλυτικά τα βραβεία του 72ου Φεστιβάλ Καννών
Χρυσός Φοίνικας: Parasite του Joon Ho-Bong
Μεγάλο Βραβείο : Atlantique της Mati Diop
Σκηνοθεσία : Jean-Pierre and Luc Dardenne, “Young Ahmed”
Ανδρική Ερμηνεία: Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Γυναικεία Ερμηνεία: Emily Beecham, “Little Joe”
Βραβείο της Επιτροπής —Ισοπαλία: “Les Misérables,” Ladj Ly; “Bacurau,” Kleber Mendonça Filho
Βραβείο Σεναρίου: Céline Sciamma, “Portrait of a Lady on Fire”
Ειδική μνεία: Elia Suleiman, “It Must Be Heaven”