Σαββατιάτικες προβολές: Stranger than Paradise
Το 1984 ο Τζιμ Τζάρμους μάς συστήνει μια ιδιότυπη κινηματογραφική δημιουργία. Ο λόγος για το Stranger Than Paradise που απετέλεσε ταινία-ορόσημο για το ανεξάρτητο σινεμά. Ένας Νεοϋορκέζος χίπστερ δέχεται επίσκεψη από μία 16χρονη ξαδέλφη του από την Ουγγαρία. Θα αντιμετωπίσουν ο ένας τον άλλο με επιφύλαξη και στη συνέχεια θα έρθουν κοντά. Θα ταξιδέψουν ως το Κλίβελαντ μαζί με τον φίλο του Γουόλι, τον Έντι, για να συναντήσουν μια θεία, ενώ στη συνέχεια θα επισκεφτούν τη Φλόριντα σε μια προσπάθεια να βρουν τον δικό τους παράδεισο. Όσο ο καιρός να φύγει η Εύα για την πατρίδα της πλησιάζει, ο Γουόλι συνειδητοποιεί ότι την αγαπά. Η ταινία ρίχνει μια διεισδυτική ματιά στο περιθώριο. Μινιμαλιστικό road movie με ατμοσφαιρική μουσική, το Πέρα από τον Παράδεισο είναι η δεύτερη ταινία του Τζάρμους και εισάγει πολλές από τις θεματικές που θα τον απασχολήσουν σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του.