Ο κύριος Όβε (A man called Ove)
Ο Όβε είναι ένας γκρινιάρης ηλικιωμένος Σουηδός που δεν θέλει «χαρτογιακάδες» στο συγκρότημα κατοικιών που μένει, αλλά ούτε και αυτοκίνητα. Μία οικογένεια έρχεται να μετακομίσει δίπλα του και αρχικά ο Όβε δεν θέλει καμία επαφή μαζί του (θεωρεί άλλωστε ότι οι πάντες γύρω του είναι ηλίθιοι). Κι ενώ έχει αποφασίσει να βάλει τέλος στη ζωή του και να συναντήσει την πολυαγαπημένη του σύζυγο, η μετανάστρια σύζυγος και τα πιτσιρίκια της οικογένειας τον εμποδίζουν. Παράλληλα, ξετυλίγεται το κουβάρι της ζωής του κυρίου Όβε.
Τεράστια επιτυχία στη Σουηδία και μάλιστα βασισμένη σε δημοφιλές best seller, ο Κύριος Όβε είναι μία ταινία που επιχειρεί να αφηγηθεί την ιστορία ενός ανθρώπου, στον οποίο η ζωή δεν χαρίστηκε. Και παράλληλα, μέσα από την παρουσία της δυναμικής και αποφασιστικής γειτόνισσάς του, της Παρβάνεχ, να δείξει έναν διαφορετικό δρόμο προς τα εμπρός για έναν άνθρωπο που δεν είχε να περιμένει τίποτε άλλο από τη ζωή.
Η ταινία συνδυάζει παρελθόν και παρόν, αλλά ο συνδυασμός φέρνει ένα μάλλον άνισο αποτέλεσμα. Κι αυτό γιατί ενώ το παρόν σφύζει από ανθρωπιά και φρεσκάδα, αφήνοντάς σου ένα χαμόγελο, το παρελθόν είναι κλισέ και μελό, ενώ προσωπικά βρήκα ότι δεν εξηγεί τον λόγο για τον οποίο ο συγκεκριμένος χαρακτήρας εξελίχθηκε έτσι όπως βλέπουμε στην ταινία.
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει, πάντως, στην ερμηνεία του Ρολφ Λάσγκορντ, ο οποίος κέρδισε και το κρατικό κινηματογραφικό βραβείο της Σουηδίας (από τις έξι υποψηφιότητες κέρδισε 3 βραβεία).
Τελικά να τη δω;
Ενδιαφέρουσα σκανδιναβική πρόταση, με μερικές τρυφερές στιγμές, αλλά και αρκετές δόσεις μελό.