Και το βραβείο της Ένωσης Σκηνοθετών στον Άφλεκ
![ben-affleck-cropjpg-7b5b8387ddeb6959](https://i0.wp.com/cinepivates.com/wp-content/uploads/2013/01/ben-affleck-cropjpg-7b5b8387ddeb6959-1024x682.jpg?resize=368%2C245)
Η ταινία Argo του Μπεν Άφλεκ συνεχίζει τη θριαμβευτική πορεία της προς τα Όσκαρ, καθώς ο δημιουργός της τιμήθηκε με το βραβείο της Ένωσης Σκηνοθετών.
Ο Άφλεκ κέρδισε το περασμένο Σαββατοκύριακο το βραβείο καλύτερου καστ της Ένωσης Ηθοποιών στις ΗΠΑ και το βραβείο καλύτερης ταινίας της Ένωσης Αμερικανών Παραγωγών.
Ο Άφλεκ σκηνοθετεί και πρωταγωνιστεί στην ταινία, η οποία διηγείται την ιστορία μιας επιχείρησης της CIA για τη διάσωση Αμερικανών πολιτών, εγκλωβισμένων στο Ιράν.
Υποψήφιοι για το βραβείο της ‘Ενωσης Σκηνοθετών ήταν, επίσης, η Κάθριν Μπίγκελοου για το «Zero Dark Thirty», ο Τομ Χούπερ για τους «Άθλιους», ο Ανγκ Λι για το «Η Ζωή του Πι» και ο Στίβεν Σπίλμπεργκ για το «Λίνκολν».
Τους έχει πάρει τα σώβρακα ο Άφλεκ μέχρι στιγμής.Έχει κερδίσει 850 βραβεία και πάει φορτσάτος για τα Όσκαρ.Για να δούμε τί θα κάνει κι εκεί!