Η παρ′ ολίγον συνάντηση του Χίτσκοκ με τον Μποντ
Εν έτει 1959, οι παραγωγοί προσέγγισαν τον Άλφρεντ Χίτσκοκ για να σκηνοθετήσει την πρώτη ταινία της σειράς.
Ήταν, μάλιστα, ιδέα του συγγραφέα της σειράς βιβλίων Ίαν Φλέμινγκ να προσεγγίσει τον σκηνοθέτη. Ο Φλέμινγκ έστειλε μέσω ενός κοινού γνωστού τηλεγράφημα στον διάσημο σκηνοθέτη, για να τον ρωτήσει εάν ενδιαφέρεται να σκηνοθετήσει την πρώτη ταινία με ήρωα τον Μποντ που θα έβγαινε στις αίθουσες.
Επρόκειτο για μία πρώιμη εκδοχή του Thunderball, το οποίο βγήκε στις αίθουσες τελικά το 1965 και σημείωσε τεράστια επιτυχία.
Στο τηλεγράφημά του, ο Φλέμινγκ περιέγραφε συνοπτικά τα βασικά σημεία της ιστορίας που είχε στο επίκεντρό της τη ληστεία μιας ατομικής βόμβας από τη μαφία, σε μια προσπάθεια εκβίασης της Αγγλίας.
Δεν ξέρουμε κατά πόσον ο Άλφρεντ Χίτσκοκ ενδιαφέρθηκε πραγματικά για το πρότζεκτ. Ακόμα και εάν ήταν θετικός, δεν ήθελε να γυρίσει άλλη μία κατασκοπική ταινία σε τόσο σύντομο διάστημα από το Στη Σκιά των Τεσσάρων Γιγάντων.
Όσο για το ποιος θα μπορούσε να παίξει τον Μποντ του Χίτσκοκ; Ο Ρίτσαρντ Μπάρτον ήταν ένα από τα ονόματα που ακούστηκαν εκείνη την εποχή, αν και ο Φλέμινγκ ήταν θετικός στο να δει ακόμα και τον Τζίμι Στιούαρτ στον πρωταγωνιστικό ρόλο, εάν αυτό σήμαινε ότι ο Χίτσκοκ θα ήταν αυτός που θα γύριζε την ταινία.
Λέγεται ότι ο Φλέμινγκ ήθελε τον Κάρι Γκραντ (καλό φίλο του παραγωγού Κάμπι Μπρόκολι) να παίξει τον 007 στο Dr No και σίγουρα ο ρόλος του Γκραντ στη Σκιά των Τεσσάρων Γιγάντων έπαιξε σημαντικό ρόλο σε αυτό. Τελικά, ο Γκραντ απέρριψε τον ρόλο.
Πολλοί έχουν χαρακτηρίσει το North by Northwest ως την «πρώτη ταινία Μποντ» και οι ομοιότητες είναι εμφανείς (σκεφτείτε μόνο τη σκηνή με τα αεροπλάνα στην ταινία του Χίτσκοκ). Έτσι, μπορεί ο βρετανός σκηνοθέτης να μη γύρισε ποτέ μία ταινία Μποντ, αλλά τουλάχιστον θα μπορούσε να περηφανεύεται ότι είναι αυτός που επηρέασε όσο κανένας άλλος τη σειρά ταινιών.