Β’ Παγκόσμιος- Τα δύο πρόσωπα της σαγήνης
Αντονίνα Ζαμπίνσκι και Μαριάν Μπωσεζούρ. Άλλως, Jessica Chastain και Marion Cotillard.
Όχι, δεν συμπρωταγωνιστούν σε κάποια ταινία, αλλά ίσως διασταυρώσουν τα ερμηνευτικά ξίφη τους διεκδικώντας κάποιο όσκαρ (η 89η τελετή απονομής για το 2017 είναι προγραμματισμένη για τις 26 Φεβρουαρίου 2017 και οι ταινίες που πρωταγωνιστούν οι ωραίες κυρίες, είναι προγραμματισμένες να βγούν στο πανί, το ALLIED [Cotillard] για τις 23/11/2016 ενώ το THE ZOOKEEPER’S WIFE [Chastain] για τις 31 Μαρτίου 2017− οι πληροφορίες λήφθησαν απ΄το imdb).
Κρίνοντας απ’ τα τρέηλερ που ήδη προβάλλονται, είδα δύο εξίσου γοητευτικές, μαχητικές κι όταν απαιτείται «αγριόγατες», η Chastain υποδύεται την υπεύθυνη του Ζωολογικού Κήπου της Βαρσοβίας, η οποία έκρυψε εκατοντάδες Εβραίους κατά την γερμανική κατοχή της Πολωνίας, ενώ η Cotillard έχει έναν πιό σκοτεινό κι αμφιλεγόμενο ρόλο : υποδύεται μία αγωνίστρια της Γαλλικής Αντίστασης, κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο κι αυτή, που γοητεύει έναν Καναδό μυστικό πράκτορα (ο Brad Pitt) κι η ιστορία της αγάπης τους λαμβάνει διαστάσεις θρίλερ, διότι η πανέμορφη Μαριάν κρύβει κάτι (ή έτσι φημολογείται). Και στα δύο πολύ καλοφτιαγμένα τρέηλερ, η ομορφιά των πρωταγωνιστριών− άτυπων μονομάχων ελπίζουμε, για βραβείο ερμηνείας− συμβαδίζει με την εξυπνάδα τους. Η Αντονίνα χειρίζεται τα τρισχαριτωμένα μικρά λιονταράκια με την ίδια άνεση που χειρίζεται τα όπλα η χυμώδης Μαριάν.
‘Ερωτας, πόλεμος, οι απαραίτητες προδοσίες, δάκρυα και οι εκθαμβωτικές Cotillard, Chastain ακόμη κι αν δεν πάρουν όσκαρ ( η πρώτη είναι ήδη οσκαρούχος θυμίζω) ελπίζουμε πως θα γοητεύσουν αρκούντως τους θεατές. η δική τους επιβράβευση μετράει περισσότερο, θέλω να πιστεύω.