Arctic
Ένας άνδρας είναι παγιδευμένος στο εχθρικό περιβάλλον της Αρκτικής προσπαθώντας να επιβιώσει στο δικό του καταφύγιο (ένα κατεστραμμένο από την πτώση αεροπλάνο) και στέλνοντας συχνά σήματα sos. Όταν ένα ελικόπτερο που θα τον ανακαλύψει θα συντριβεί, ο Overgard θα αναγκαστεί να πάρει την απόφαση να αναζητήσει την σωτηρία εγκαταλείποντας το καταφύγιο του και αντιμετωπίζοντας τους κινδύνους της Αρκτικής.
Πρωτοεμφανιζόμενος σε μεγάλου μήκους ταινία (you tuber, προηγούμενες δουλειές του μικρού μήκους και tv series) o σκηνοθέτης Joe Penna, επιλέγει ένα θέμα που μπορεί να έχουμε ξαναδεί στο περίπου ( Vertical Limit, The Alive, The Revenant) αλλά ποντάρει έντονα στον έναν και μοναδικό πρωταγωνιστή του. Άνθρωπος προσπαθεί να επιβιώσει και να βρει σωτηρία παλεύοντας με την φύση (θυμηθείτε και τον Robert Redford στο All is Lost) μόνο που εδώ έχουμε το πορτρέτο ενός ανθρώπου που μπορεί να μην έχουμε την παραμικρή πληροφορία για το παρελθόν του, καταλαβαίνουμε όμως πως πρόκειται για υπόδειγμα ανδρείας και ήθους.
Σενάριο εικόνων, εντυπωσιακά γυρίσματα και ατμόσφαιρα που παγώνει κυριολεκτικά τον θεατή το Arctic είχε την τύχη να έχει για πρωταγωνιστή τον Mads Mikkelsen. Κυριολεκτικά στον πιο απαιτητικό (όχι όμως και τον καλύτερο) ρόλο της καριέρας του, ο ηθοποιός μπορεί να μετατρέψει ακόμα και το απίστευτο σε αληθοφανές. Στα 100 λεπτά διάρκειας της ταινίας, ηθικά και σωματικά ο χαρακτήρας που πλάθει ο ηθοποιός με απειροελάχιστους διαλόγους μας καλύπτει τα μάλα. Δεν είναι μόνο η δύναμη του ανθρώπου και της θέλησης. Αλλά και το τι άνθρωπος είναι ο συγκεκριμένος ήρωας. Και όλα αυτά τα κατανοούμε από τις πράξεις του.
Ελάχιστα προβλήματα ρυθμού και επανάληψης αλλά και πάλι τίποτα δεν περιορίζει την παγωμένη αλλά ισχυρή δύναμη της ταινίας και το one man show ενός από τους καλύτερους ευρωπαίους ηθοποιούς της εποχής. Το ίδιο ισχύει και για τον πρωτοεμφανιζόμενο σκηνοθέτη που θα τον περιμένουμε στο επόμενο project.