Ο Θοδωρής Αθερίδης επιστρέφει στο σινεμά «από έρωτα»
Με άλλο ένα θεατρικό του κείμενο επιστρέφει στο σινεμά ο Θοδωρής Αθερίδης, μετά το Μια Μέλισσα τον Αύγουστο. Ο ηθοποιός σκηνοθετεί το Από Έρωτα, με πρωταγωνιστές τον ίδιο, τη Σμαράγδα Καρύδη και την Παναγιώτα Βλαντή. Στην ταινία εμφανίζονται, επίσης, οι Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, Μάρθα Καραγιάννη, Γιάννος Περλέγκας και Γιώργος Χρυσοστόμου.
Η υπόθεση:
Ο Αντώνης Γκαλιμάνης είναι πυροσβέστης και ζει στον Πειραιά. Η ιστορία ξεκινά δυο ημέρες πριν από τον επικείμενο γάμο του με την νοσηλεύτρια Νατάσσα, όταν αιφνιδιαστικά θα τον επισκεφτεί στο σπίτι του η Άννα, μια δημοσιογράφος με την οποία διατηρούσε σχέση παλαιότερα. Από την συνάντηση αυτή θα αντιληφθούμε τον ζωντανό ακόμα έρωτα ανάμεσά τους. Ο Αντώνης δεν θα ματαιώσει τον γάμο του με την Νατάσσα παρότι η Άννα έχει έντονη την επιθυμία της επανασύνδεσης. Τα πράγματα θα περιπλεχθούν ακόμα περισσότερο όταν θα ξεκινήσει η διπλή ζωή του Αντώνη μέσα στο ίδιο του το σπίτι. Τι θα συμβεί όταν η Άννα θα συνυπάρχει με την Νατάσσα όχι μόνο όταν η Νατάσσα θα λείπει, αλλά κι όταν αυτή είναι μπροστά;
Τα γυρίσματα έχουν ήδη ξεκινήσει και θα ολοκληρωθούν μέσα στο καλοκαίρι, ενώ η ταινία αναμένεται να βγει στις κινηματογραφικές αίθουσες στο τέλος του 2014.
Η ταινία είναι μια παραγωγή του Κώστα Λαμπρόπουλου σε διανομή Village. Τη διεύθυνση παραγωγής έχει ο Τάκης Κατσέλης, διευθυντής φωτογραφίας είναι ο Γιώργος Αργυροηλιόπουλος, την καλλιτεχνική διεύθυνση έχει αναλάβει η Εύα Νάθαινα και ενδυματολόγος είναι η Βάσω Τρανίδου.