Γάμος αλά ελληνικά 2
Η Τούλα και ο Ίαν έχουν μια κόρη που τελειώνει το Λύκειο και καλείται να αποφασίσει πού θέλει να φοιτήσει. Και ενώ τρέμουν μπροστά στο ενδεχόμενο να εγκαταλείψει την πατρική εστία, κατανοούν ότι η οικογένεια Πορτοκάλος μπορεί να είναι κάπως πιεστική. 14 χρόνια μετά τον πρώτο Γάμο αλά Ελληνικά, η Νία Βαρντάλος υπογράφει το σίκουελ της ταινίας που πήγε αρκετά καλά στα αμερικάνικα ταμεία, παρά το γεγονός ότι δεν θα τη χαρακτήριζες και επιτυχημένη.
Το αστείο μοιάζει να συμβαίνει εις βάρος του θεατή, καθώς αυτά που μπορεί να παρέβλεπε κάποιος στην πρώτη ταινία (το κιτς στοιχείο, τα στερεότυπα) αποκτούν εδώ κεντρικό ρόλο και γίνονται ενοχλητικά και μάλιστα σε μία εποχή που θα περίμενες η Βάρνταλος να θέλει να ασχοληθεί ακριβώς με το πώς αυτά τα στερεότυπα μπορούν να κάνουν ζημιά σε μια χώρα που υποφέρει από την κρίση.
Δεν ενδιαφέρει αυτό τη Βαρντάλος που αποτελεί μια φιγούρα που βρίσκεται συνεχώς σε υστερία, προσπαθώντας να πείσει ότι έχει γίνει σαν την μητέρα της. Η ερμηνεία της όμως είναι κακή, ενώ θέλοντας να δώσει χώρο και χρόνο σε διάφορες υποπλοκές (από το γιατί δεν παντρεύεται ο ξάδελφος μέχρι τα ερωτικά σκιρτήματα της κόρης), δεν δίνει χρόνο τελικά σε κανέναν.
Αυτή που προκαλεί γέλιο είναι η προγιαγιά που βρίσκεται σε… αφασία, ενώ ο Κορμπέ είναι όπως πάντα γοητευτικός. Η Έλενα Καμπούρη στον ρόλο της κόρης δίνει μία ερμηνεία που αν μη τι άλλο είναι φρέσκια.
Στα αρνητικά της ταινίας η παρουσία του Τζον Στάμος και της παραγωγού Ρίτα Γουίλσον που υπάρχουν απλά για να… υπάρχουν.
Τελικά να τη δω;
Γεμάτη στερεότυπα και με ελάχιστο χιούμορ, το σίκουελ του My Big Fat Greek Wedding δεν άξιζε την αναμονή 14 χρόνων.