H Μπριζίτ Μπαρντό εξυμνεί τη Λεπέν ως Ιωάννα της Λωρραίνης του 21ου αιώνα
Η Μπριζίτ που αποτέλεσε μια από τις εικόνες της σεξουαλικής απελευθέρωσης της δεκαετίας του ΄60, είχε ήδη εκφράσει το θαυμασμό της για τη Μαρί Λεπέν στη διάρκεια της προεκλογικής εκστρατείας για τις γαλλικές προεδρικές εκλογές. Ο θαυμασμός έχει μετατραπεί σε πάθος, καθώς δήλωσε ότι η πρόεδρος του εθνικού μετώπου είναι η Ιωάννα της Λορένης (γνωστή και ως Ζαν Ντάρκ) του 21ου αιώνα.
Η ηθοποιός, η οποία είχε ποζάρει ως μοντέλο για τη προτομή της Μαριάν, του συμβόλου της γαλλικής δημοκρατίας, είναι περισσότερο από ποτέ σε σύμπνοια με τις θέσεις του εθνικού μετώπου. Σε πρόσφατη συνέντευξη της στο γαλλικό περιοδικό Paris Match με αφορμή τα 80ά γενέθλιά της δήλωσε: «Είμαι βέρα Γαλλίδα και περήφανη που είμαι Γαλλίδα. Με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι η κατάσταση στην όμορφη χώρα μου συνεχώς επιδεινώνεται. Είναι εγκληματικό να υποβάλλει κάποιος τη Γαλλία στην ευτέλεια».
Η Μπαρντό έχει κάνει επανειλημμένα εκστρατεία για το κόμμα της Λεπέν, γνωστό για τις εθνικιστικές του απόψεις, το οποίο εναντιώνεται στην καθιέρωση των ισλαμικών εθίμων στη γαλλική κοινωνία. Να σημειώσουμε ότι η κάποτε δημοφιλής ηθοποιός είχε παλαιότερα βοηθήσει να μαζέψει η Λεπέν 500 υπογραφές δημάρχων για να θέσει υποψηφιότητα.
Είναι κρίμα ο μύθος του συμβόλου του σεξ της δεκαετίας του ’60, η γυναίκα που έφερε επανάσταση στα ήθη και έγινε έμβλημα της γυναικείας χειραφέτησης και σεξουαλικής απελευθέρωσης, με ταινίες όπως Και ο Θεός Έπλασε τη Γυναίκα, η Αλήθεια, η Περιφρόνηση, Viva Maria και Ιδιωτική Ζωή και που αποτέλεσε τη μούσα ενός από τους πιο πρωτοποριακούς γάλλους τραγουδιστές, τον Σερζ Γκαινσμπούρ, με τον οποίο ηχογράφησε ένα από τα πιο ερωτικά άσματα, το Je t’aime, moi non plus, πριν το πει με την Τζέιν Μπίρκιν, να υποστηρίζει μια πολιτικό η οποία θέλει να γυρίσει την Ευρώπη χρόνια πίσω.