Chuck: Η ιστορία του πραγματικού Rocky Balboa
Ό,τι θα θέλατε να γνωρίζετε για το Chuck, σάς το λέει ο ελληνικός τίτλος της ταινίας. Η ιστορία του Τσακ Γουέπνερ, ενός μποξέρ από το Νιού Τζέρσεϊ που κατάφερε όχι μόνο να αγωνιστεί για τον Παγκόσμιο Τίτλο απέναντι στον θρυλικό Μοχάμεντ Άλι, αλλά να αντέξει και για 15 γύρους υπήρξε πηγή έμπνευσης για τον Σιλβέστερ Σταλόνε και τον διάσημο κινηματογραφικό χαρακτήρα Ρόκι Μπαλμπόα.
Από πυγμάχος της γειτονιάς σε πρώτο όνομα στη συνοικία και από εκεί στα βραβεία… Όσκαρ, αυτή είναι μια ιστορία ανόδου και πτώσης από αυτές που έχουμε δει πολλές φορές στη μεγάλη οθόνη. Ο Φιλίπ Φαλαρντό (Ο Κύριος Λαζάρ) σκηνοθετεί με νεύρο, αλλά όχι με ιδιαίτερη έμπνευση την ιστορία του κεντρικού χαρακτήρα, ενός γυναικά μποξέρ που βλέπει τη φήμη του να εξαπλώνεται και την προσωπική του ζωή να πηγαίνει κατά διαόλου.
Ο Λιβ Σράιμπερ φαίνεται ότι έχει πιστέψει πολύ στον ρόλο του Τσακ (με τον Ρον Πέρλμαν να ερμηνεύει τον προπονητή του) και αυτό φαίνεται και από τη μικρή συμμετοχή της (πρώην πλέον) Ναόμι Γουότς. Είναι πάντα απόλαυση να βλέπεις τι καινούριο έχει να προσφέρει ο ηθοποιός, ωστόσο εδώ τα πάντα μοιάζουν σαν να τα έχουμε ξαναδεί. Από τους αγώνες μποξ μέχρι τα πάρτι με κοκαΐνη.
Η πραγματική απόλαυση της ταινίας είναι η ερμηνεία της Ελίζαμπεθ Μος στον ρόλο της συζύγου του Γουέπνερ. Τα υπόλοιπα τα έχουμε κάπου, κάπως, κάποτε ξαναδεί (και όχι μόνο στο Ρόκι).