Chevalier και Suntan υποψήφια για βραβεία EFA
Το Suntan του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου και το Chevalier της Αθηνάς Ραχήλ Τσαγγάρη είναι οι δύο ελληνικές ταινίες που διεκδικούν υποψηφιότητες στα βραβεία της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου.
Η Ελλάδα είναι μία από τις 33 χώρες και Suntan και Chevalier βρίσκεται μεταξύ των 50 ταινιών που διεκδικούν «ευρωπαϊκά Όσκαρ».
Τα 3.000 μέλη της Ακαδημίας είναι αυτά που θα επιλέξουν τις πεντάδες των υποψηφιοτήτων στις βασικές κατηγορίες (Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Σεναρίου, Ερμηνειών), ενώ επιτροπή θα αποφασίσει για τα βραβεία στις λεγόμενες τεχνικές κατηγορίες.
Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί ότι το Limbo της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη επιλέχθηκε από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Σαράγεβο να είναι υποψήφιο στα EFA, στην κατηγορία της μικρού μήκους ταινίας.
Τα 29α κινηματογραφικά βραβεία θα απονεμηθούν στις 10 Δεκεμβρίου στην Πολωνία.