Είδαμε το Captain America: Civil War (και ιδού κάποιες σημειώσεις μας)
Μπορεί η DC να έχει μερικούς από τους διασημότερους σούπερ ήρωες, η Marvel όμως με το Captain America: Civil War αποδεικνύει γιατί ξέρει να κάνει καλύτερα ταινίες με σούπερ ήρωες. Οι Cinepivates είδαν στη δημοσιογραφική προβολή την ταινία και έχουν μερικά πράγματα να πουν γι’ αυτή (χωρίς spoilers):
Λίγα λόγια για την υπόθεση: Μετά από σειρά γεγονότων που οδηγούν σε ανθρώπινες απώλειες, ξεκινά μια διαδικασία για τον σχηματισμό μιας διεθνούς επιτροπής που θα αποφασίζει πότε και σε ποιες περιπτώσεις θα απαιτείται η επέμβαση των Εκδικητών. Η απόφαση αυτή διχάζει τα μέλη των Avengers, την ώρα που νέες προκλήσεις κάνουν την εμφάνισή τους.
Πρόκειται για την πιο επική περιπέτεια της Marvel. Η συνάντηση όλων αυτών των υπερηρώων μπορεί να ενθουσιάσει fan και μη του σύμπαντος της Marvel.
Αν κάτι η Marvel κάνει καλά, αυτό είναι να χτίζει τους χαρακτήρες της. Πραγματικές ανθρώπινες σχέσεις, διλήμματα, αδυναμίες βρίσκονται στο επίκεντρο των ταινιών της. Εδώ το μοτίβο επαναλαμβάνεται σε ένα σφιχτοδεμένο σενάριο που –όπως κάθε φορά- δίνει το χρόνο του σε κάθε χαρακτήρα να λάμψει.
Η πιο εντυπωσιακή μάχη δεν έρχεται στο τέλος της ταινίας, αλλά κάποια ώρα πριν από αυτό. Και είναι πραγματικά μια σύγκρουση δυνάμεων. Αστεία, εντυπωσιακή, ενδιαφέρουσα, από τις καλύτερες μάχες που έχουμε δει σε ταινία της Marvel (αν εξαιρέσεις την μάχη στο τρενάκι στον πρόσφατο Ant-Man).
Η αντιπαράθεση στο Civil War αφορά θέματα ουσίας, σχολιάζει την εξωτερική πολιτική της Αμερικής και είναι ό,τι θα έπρεπε να είναι το Batman v. Superman. Well done, Marvel.
Εκτός από τους παλιούς ήρωες, για τους οποίους μαθαίνουμε περισσότερα (όπως ο Vision), βλέπουμε κάποιους νέους ήρωες που θα αποκτήσουν την καινούρια ταινία. Ο νέος Spider-Man Τομ Χόλαντ, περνά το τεστ με επιτυχία, ερμηνεύοντας τον πολυλογά υπερήρωα. Αντίστοιχα, το τεστ περνάει και ο Black Panther (Τσάντγουικ Μπόουζμαν).