Game of Thrones: Και τι κατάλαβες τώρα;
GoT μετά το τελευταίο επεισόδιο του πέμπτου κύκλου – spoiler free version
Και τι κατάλαβες που είδες το τελευταίο επεισόδιο του πέμπτου κύκλου;
Η δημοφιλέστερη τηλεοπτική σειρά έκλεισε τον πέμπτο κύκλο της και πήγαν κι αυτοί να ξεκουραστούν για καλοκαίρι και μας άφησαν κι εμάς, άλλους στην ησυχία μας, άλλους να βράζουμε στο ζουμί μας μέχρι να αρχίσει ο επόμενος κύκλος.
Όλο και λιγοστεύουν οι πρωταγωνιστές «δελφίνοι» της εξουσίας. Άλλος ηρωικά, άλλος άχαρα και ανένδοξα, λίγοι λίγοι αποχωρούν από το σόου για να μείνουν στο τέλος – οι καλύτεροι; Ίσως όχι απαραίτητα. – oι πιο δημοφιλείς; Ίσως πάλι ούτε αυτό. Όμως όπως και στον Highlander… there can be Only one, so ψυχραιμία. Με άλλα λόγια όποιος απλά τη σκαπουλάρει και επιβιώσει έχει ελπίδες.
Γιατί η σειρά έχει περισσότερα κοινά με τις τηλεοπτικές εκπομπές διαγωνισμού τραγουδιού, So you think you can… Sing, ή τηλεπαιχνίδια τύπου Big Brother, παρά με οποιαδήποτε άλλη επική ιστορία με νεκροζώντανους που περπατούνε, μαγεία και δράκους. Ιδίως οι τελευταίοι οι αγαπημένοι δράκοι σε πέντε κύκλους είναι ζήτημα να εμφανίζονται τηλεοπτικά πάνω από 10 λεπτά καθαρού χρόνου, μαζί με τις καθυστερήσεις!
Μην είμαστε άδικοι όμως! Η σειρά το ξεκαθαρίζει αυτό από τον τίτλο της, όπως και τα βιβλία. Εστιάζει στις σχέσεις, τις δολοπλοκίες και τις ίντριγκες. Με άλλα λόγια εστιάζει στο «διάλογο» και όχι στην «δράση». Παρόλα αυτά κάθε κύκλος έχει μια-δυο καλές στιγμές μαχών, με καλύτερη ως τώρα την περσινή μάχη στο Τείχος για την οποία αφιέρωσαν ολόκληρο το επεισόδιο και τη μάχη του νάνου Τίριον στο Blackwater με την μάχη του πέμπτου κύκλου με τους white walkers του όγδοου επεισοδίου να ακολουθούν.
Υπάρχει συνταγή της επιτυχίας; Ο πέμπτος κύκλος ακολούθησε τη συνταγή του προηγούμενου. Άρχισε νωθρά χωρίς να σπρώχνει μπροστά την αφήγηση και εκεί που ο κόσμος δυσανασχετούσε έκανε ένα γρήγορο άλμα μπροστά. Το τελευταίο επεισόδιο του πέμπτου κύκλου τα είχε όλα αυτά. Και μάχες και θανάτους. Και δράση και περιπέτεια. Μικρές εκπλήξεις που θα κάνουν τον κόσμο να συνεχίσει να είναι «κολλημένος» στους τηλεοπτικούς δέκτες του να περιμένει τον νέο κύκλο.
Μας σόκαρε ο πέμπτος κύκλος; Πλέον οι φίλοι της σειράς έχουν παρακολουθήσει περισσότερο τους χαρακτήρες και έχουν κάποιες δυνατές συμπάθειες. Η σειρά όμως μετά τον «ματωμένο» Κόκκινο Γάμο δεν έχει καταφέρει να σοκάρει ιδιαίτερα τους «υποψιασμένους» πλέον φίλους της. Όσο κι αν συμπαθεί κανείς ένα χαρακτήρα αν έχει έρθει η ώρα του να φύγει, θα στεναχωρηθεί αρχικά αλλά μετά θα παρακολουθήσει τους εναπομείναντες. Είναι σαν να υποστηρίζεις μια χώρα στη Γιουροβίζιον που τελικά δε περάσει στον τελικό. Μετά από λίγο θα βρεις ένα άλλο τραγούδι, μια άλλη χώρα να υποστηρίξεις.
Εσύ είχες διαβάσει το βιβλίο και νόμιζες ότι τα ξέρεις όλα; Γελάστηκες! Η πρόθεση των ανθρώπων της σειράς να μην πάνε by the book (κυριολεκτικά και μεταφορικά) ήταν ξεκάθαρη και σίγουρα ένας λόγος είναι να ζυγίσουν τη δίψα των θερμόαιμων με όσων δεν μπορούν να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό, γνωστούς και ως σποϊλεράδες. Γιατί όταν κάτι «πουλάει» όλοι θέλουν να καρπωθούν κάτι από αυτό. Έτσι από προηγούμενους μας προχωρούσαν δυσανάλογα με τα βιβλία τους χαρακτήρες. Ένα από τα αποτελέσματα που τους ξέφυγε ηθελημένα ή όχι ήταν ο νεαρός Μπραν Σταρκ που έμεινε όλο τον κύκλο εκτός γιατί έφτασε νωρίς ως εκεί που είχε γραφεί κάτι για αυτόν στο βιβλίο.