Η επέλαση των κοριτσιών ( GoT/season 6.ep.5)
Το ότι η θρυλική σειρά έχει χαρακτηριστεί από Αμερικάνο καθηγητή ( ο οποίος έχει μεταφράσει όλο τον Καβάφη στ’ αγγλικά) φεμινιστικό έπος , είναι πιστεύω απ΄τα πιό ακριβή σχόλια που έχουν διατυπωθεί γι αυτήν, ακόμα κι όταν τα επιφαινόμενα εξαπατούν με τραγικό, οδυνηρό τρόπο…
Απόδειξη- απ’ τις δεκάδες- η εξαιρετική και δυναμική εμφάνιση των Σάνσα, Γιάρα, Ντενέρις και Μίρα στο 5ο επεισόδιο. Σταρκ, Γκρέητζοϊ , Ταργκέρυεν και Ρηντ, με κρίση, αποφασιστικότητα και ομορφιά (η Γιάρα πως ομόρφυνε έτσι; πάρα πολύ πειστική στο ρόλο της η Gemma Whelan), προελαύνουν ετοιμοπόλεμες, είτε εμψυχώνοντας είτε υποστηριζόμενες απ΄τα πιστά αρσενικά που τις πλαισιώνουν. Το «βραβείο ηρωϊσμού» βεβαίως, πηγαίνει στη θαρραλέα Μίρα ( η Ellie Kendrick) η οποία στη συγκλονιστική και τόσο συγκινητική τελευταία σεκάνς του επεισοδίου, μένει πλέον, η μοναδική προστάτιδα του ανήμπορου σωματικά Μπραν Σταρκ, και η μόνη ικανή να τον φυγαδεύσει μακριά απ΄τους Λευκοπερπατητές (βλ. τρελαμένα ζόμπι).
Ας μην ξεχάσουμε όμως και την σταθερά επιβλητική Λαίδη Μπρίεν (εξαίρετη στο ρόλο η Gwendoline Christie), της οποίας η παρουσία αποπνέει σιγουριά και φερεγγυότητα . Ερωτήματα προκαλεί το ψέμα της Σάνσα ( ή έχει παράλληλο σχέδιο κρυμμένο στα φορέματά της, ή η καχυποψία απέναντι στον Τζον κρατάει ακόμη). Η ατρόμητη Γιάρα Γκρέητζοϊ απ’ την άλλη, με την αμέριστη συμπαράσταση του αδελφού της, έχει φαγωθεί να λιανίσει το Γουέστερος και μένει να δούμε αν ο παράφρων κι αρχομανής θείος της (έξοχος Pilou Asbaek με την άπαιχτη ατάκα : “let’s murder them all” ) θα επικρατήσει.
Τέλος, η κατάξανθη και ζουμερή Δρακομάνα, Θυελλογέννητη Ντενέρις, καβάλα σε κάτασπρο άτι επιστρέφει στη Μηρήν (με όσα συνεπάγεται αυτό για την ευόδωση των σχεδίων της).
Τέσσερα επεισόδια μακριά είναι το φινάλε και αυτής της σεζόν ,όπου θα δούμε ( ; ) την κατάληξη της πορείας αυτών των υπέροχων γυναικών.