Γατό..συμμορία: Η Αρχή (Top Cat Begins)
Αντλώντας έμπνευση από τους ήρωες των Hanna-Barbera, η ταινία του Αντρέ Κουτουριέ επιθυμεί να μας θυμίσει μια συνταγή που γνωρίζαμε καλά: εκείνη των πονηρών, λίγο «αλήτικων» γάτων που συνήθιζαν να κατακλύζουν τη μικρή μας οθόνη.
Η ταινία αφηγείται την έναρξη της γατοσυμμορίας, η οποία καλείται να τα βάλει με έναν μαφιόζο – κροκόδειλο και να πραγματοποιήσει μια επιχείρηση διάσωσης.
Μέσα στο συνονθύλευμα των πολυπληθών νέων ταινιών που προστίθενται κάθε εβδομάδα στις κινηματογραφικές αίθουσες, τούτη εδώ του 2015 που έρχεται με καθυστέρηση τριών ετών, δεν μοιάζει να βρίσκει λόγο ύπαρξης. Καταρχάς δεν απευθύνεται αμιγώς σε παιδικό κοινό, ενώ ούτε οι ενήλικες θα απολαύσουν ιδιαίτερα την μπερδεμένη πλοκή της ταινίας και τους χαρακτήρες που αν και προσπαθούν, δεν καταφέρνουν να σταθούν στο ύψος του κλασικού animation της δεκαετίας του 1960.
Οπτικά οι ήρωες έχουν εκσυγχρονιστεί και «κομπιουτεροποιηθεί», αλλά αυτό λειτουργεί μάλλον εις βάρος τους, καθώς ούτε την νοσταλγία προκαλεί.
Συνολικά, αυτή είναι μια ταινία που μπορεί να χάζευες ένα κυριακάτικο πρωινό στην τηλεόραση, αλλά σίγουρα δεν αποτίει φόρο τιμής στους ήρωες των Hanna-Barbera.