2ο Horrorant: Ο τρόμος μετακομίζει βόρεια
Μετά την επιτυχημένη διοργάνωση του 2ου Horrorant Film Festival «Fright Nights» στην Αθήνα και τον Κινηματογράφο Αθήναιον, ήρθε η στιγμή το Φεστιβάλ να «μετακομίσει» βόρεια, στην πόλη της Θεσσαλονίκης.
Ο τρόμος πάει… συμπρωτεύουσα, έως τις 22 Απριλίου στον κινηματογράφο Βακούρα (Μιχαήλ Ιωάννου 10), ο οποίος θα διατεθεί προς τέρψη του φανατικού κοινού του είδους –και όχι μόνο.
Οι τιμές των εισιτηρίων έχουν ως εξής: 6 ευρώ το απλό εισιτήριο, 10 ευρώ το ημερήσιο και 40 ευρώ η κάρτα διαρκείας για όλο το φεστιβάλ.
Το Φεστιβάλ ξεκίνησε με το Rec 4 του Jaume Balaguero.
Στη λήξη θα προβληθεί το Lurk του Βασίλη Κατσίκη σε Avant Premiere, μία ημέρα πριν την επίσημη έξοδο της ταινίας στις αίθουσες. Στην προβολή θα παρευρεθεί ο σκηνοθέτης, αλλά και ο Βρετανός Peter Gerald, εκ των βασικών πρωταγωνιστών του φιλμ.
Στο Φεστιβάλ θα προβληθεί και η ταινία που σάρωσε τα μεγάλα βραβεία στο Horrorant Film Festival της Αθήνας, Awaiting: Βραβείο Καλύτερου Ανδρικού Ρόλου, Καλύτερης Σκηνοθεσίας και Καλύτερης Ταινίας για την ταινία του Mark Murphy.
Επίσης θα δούμε:
–Το Starry Eyes, μία αλληγορική ματιά στον αδηφάγο χώρο του Χόλιγουντ. Βραβείο Σεναρίου και Καλύτερος Γυναικείος Ρόλος στο Horrorant Film Festival της Αθήνας.
– Το arthouse Horsehead που κέρδισε το Βραβείο Φωτογραφίας, αλλά και το Caedes, αποδέκτη του Βραβείου Καλύτερων Εφέ.
– Το monster movie Frankenstein του James Whale του 1931.
– Ο γαλλικός τρόμος στις απαρχές του, αλλά και στα μοντέρνα του βήματα: Το επιδραστικότατο Μάτια Χωρίς Πρόσωπο του Georges Franju και το Martyrs.