Η Ανέτ Μπένινγκ πρόεδρος της κριτικής επιτροπής στο Φεστιβάλ Βενετίας
Μία σπουδαία κυρία της υποκριτικής, η ηθοποιός Ανέτ Μπένινγκ θα είναι η πρόεδρος της κριτικής επιτροπής στο 74ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας. Πρόκειται για την πρώτη γυναίκα πρόεδρο εδώ και 11 χρόνια στο Λίντο.
«Είχε έρθει η ώρα να μπει τέλος στη μακρά λίστα ανδρών προέδρων και να προσκαλέσουμε μια εξαιρετικά ταλαντούχα γυναίκα -και πηγή έμπνευσης- ως πρόεδρο της επιτροπής του διεθνούς διαγωνιστικού τμήματος» είπε ο καλλιτεχνικός διευθυντής της Μόστρα, Αλμπέρτο Μπαρμπέρα.
Η τελευταία φορά που η Βενετία είδε γυναίκα πρόεδρο ήταν το 2006, με την ηθοποιό Κατρίν Ντενέβ.
Το Φεστιβάλ θα λάβει χώρα από τις 30 Αυγούστου έως τις 9 Σεπτεμβρίου. Η λίστα των ταινιών που θα συμμετάσχουν στη Βενετία θα ανακοινωθεί στις 27 Ιουλίου.