H Κέιτ Μπλάνσετ πρόεδρος της κριτικής επιτροπής του Φεστιβάλ Βενετίας
![](https://i0.wp.com/cinepivates.gr/wp-content/uploads/2020/01/1_blanchet-scaled.jpg?resize=800%2C693)
Η Κέιτ Μπλάνσετ θα είναι φέτος η πρόεδρος της κριτικής επιτροπής του 77ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 2 έως τις 12 Σεπτεμβρίου 2020.
«Κάθε χρόνο περιμένω την επιλογή της Βενετίας και κάθε χρόνο είναι απρόβλεπτη και εξαιρετική», δήλωσε η ηθοποιός. «Η Βενετία είναι ένα από τα πιο γοητευτικά κινηματογραφικά φεστιβάλ στον κόσμο, μια γιορτή του προκλητικού και προτρεπτικού μέσου που είναι ο κινηματογράφος σε κάθε μορφή του».
Για την ερμηνεία της ως Μπομπ Ντίλαν στην ταινία «I’ m not there» του Τοντ Χέινς , η Κέιτ Μπλάνσετ κέρδισε βραβείο γυναικείας ερμηνείας στη Βενετία το 2007.
Η Μπλάνσετ έχει διατελέσει πρόεδρος της κριτικής επιτροπής του 71ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών (το 2018). Η ηθοποιός ήταν μια από τις 82 γυναίκες της 7ης Τέχνης που είχαν ανεβεί τα διάσημα σκαλιά του Palais des Festivals διαδηλώνοντας υπέρ της ισότητας και κατά της σεξουαλικής βίας.
Ο αριθμός 82 αντιπροσώπευε τις μόλις 82 ταινίες σκηνοθετημένες από γυναίκες που είχαν περιληφθεί στο επίσημο πρόγραμμα του Φεστιβάλ των Καννών στα έως τότε 71 χρόνια του θεσμού.