Ξεκίνησε το IN-EDIT festival, για πρώτη φορά στην Αθήνα
Με σύνθημα του «Μουσική για τα Μάτια σας» το μεγαλύτερο φεστιβάλ μουσικού ντοκιμαντέρ στον κόσμο επιστρέφει ξανά στην Ελλάδα, μετά τη Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά με το Athens Edition.
Το IΝ-EDIT International Music Documentary Film Festival, μετά τις στάσεις του στη Βαρκελώνη, το Σαντιάγκο, την Μπογκοτά, το Σάο Πάολο, το Μπουένος Άιρες και το Βερολίνο, ήρθε στην Ελλάδα το 2014 με πρώτη στάση τη Θεσσαλονίκη.
Το γεγονός που συνδέει τα δύο ισχυρότερα κομμάτια της πολιτιστικής βιομηχανίας παγκοσμίως, τη μουσική και τον κινηματογράφο, ξεκίνησε στη Βαρκελώνη το 2003 με στόχο τη διασύνδεση παραγωγών μουσικών ντοκιμαντέρ. Μετά από 12 χρόνια παρουσίας, το IN-EDIT έχει εξελιχθεί πλέον σε μία παγκόσμια πλατφόρμα που στοχεύει στην ανταλλαγή μουσικών και εικόνων ανάμεσα στις πόλεις που διοργανώνεται ανά τον κόσμο.
Το 2015, το IN-EDIT GREECE, θα πραγματοποιηθεί σε δύο διαφορετικές εκδόσεις: ATHENS EDITION, από τις 19 μέχρι τις 25 Φεβρουαρίου και THESSALONIKI EDITION στα τέλη Απριλίου.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μερικά αρκετά αξιόλογα ντοκιμαντέρ που έχουμε δει σε άλλα φεστιβάλ και σας τα συνιστούμε, όπως το 20.000 Μέρες στη Γη για τον Nick Cave, Pulp: A film about Life, Death and Supermarkets και το Good Ol’Freda για την απολαυστική Φρίντα Κέλι, αποκλειστική επι χρόνια γραμματέα των Beatles. Σε αυτά έρχονται να προστεθούν και άλλα ντοκιμαντέρ για δημοφιλή ροκ μουσικούς, όπως το Super Duper Alice Cooper, Freddy Mercury: the Great Pretender και φυσικά το Feast of Friends, ένα ντοκιμαντέρ γυρισμένο από τους Doors για τους Doors.
Εκτός από τις ταινίες όμως, το πρόγραμμα του IN-EDIT, περιλαμβάνει μία σειρά από δυναμικά παράλληλα γεγονότα (συναυλίες, dj sets, showcases, conferences) που δημιουργούν μία ολοκληρωμένη μουσική εμπειρία για όλους.
Τιμή εισιτηρίου: 6€ (γενική είσοδος), 5€ (φοιτητικό, ανέργων), 4€ (για τις προβολές των 13.00 και 15.00). Διάθεση των εισιτηρίων γίνεται στο εκδοτήριο του Odeon Όπερα, στα καταστήματα Public, Παπασωτηρίου, Seven Spots, Ιανός, Reload και Media Markt και ηλεκτρονικά μέσω των www.viva.gr και www.public.gr.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των προβολών:
(Πατήστε πάνω στην εικόνα για μεγένθυνση)
>> Περισσότερες πληροφορίες για τις ταινίες, τις προβολές καθώς και νέες ανακοινώσεις μπορείτε να βρίσκετε στη σελίδα του φεστιβάλ: www.in-edit.gr