Κερδίστε προσκλήσεις για τη νέα ταινία του Κλιντ Ίστγουντ, «Αναχώρηση για Παρίσι 15:17»
Οι Cinepivates και η Tanweer σάς δίνουν τη δυνατότητα να κερδίσετε προσκλήσεις για την πρεμιέρα της νέας ταινίας του Κλιντ Ίστγουντ, «Αναχώρηση για Παρίσι, 15:17».
Βασισμένη σε μία πραγματική ιστορία που βρέθηκε στα πρωτοσέλιδα των μεγάλων εφημερίδων του κόσμου, η ταινία του Κλιντ Ίστγουντ αφορά μια παρέα Αμερικανών που κατάφεραν να αποτρέψουν μια τρομοκρατική επίθεση σε αμαξοστοιχία στη Γαλλία.
Το σενάριο της Ντόροθι Μπλίσκαλ διασκευάζει για τη μεγάλη οθόνη το βιβλίο «The 15:17 to Paris: The True Story of a Terrorist, a Train, and Three American Heroes» των Άντονι Σάντλερ, Άλεκ Σκαρλάτος, Σπένσερ Στόουν και Τζέφρι Ι. Στερν, που ξετυλίγει τα γεγονότα όπως προηγήθηκαν και διαδραματίστηκαν κατά τη διάρκεια της τρομοκρατικής επίθεσης στο τρένο Thalys #9364 στις 21 Αυγούστου του 2015 με προορισμό το Παρίσι.
Οι τρεις αμερικανοί στρατιώτες βρίσκονταν σε διακοπές και επέβαιναν σε υπερταχεία στη Γαλλία, ότα κατάλαβαν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Κατάφεραν με τη βοήθεια δύο ακόμα ατόμων να εξουδετερώσουν τον ένοπλο που ήθελε να σπείρει το θάνατο στο τρένο της Thalys. Έγιναν δεκτοί ως ήρωες εντός και εκτός Γαλλίας.
Η ταινία του Κλιντ Ίστγουντ αναφέρεται όχι μόνο στο περιστατικό στο τρένο, αλλά εξιστορεί και τα παιδικά τους χρόνια. Μάλιστα, οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές της ιστορίας, ο σπουδαστής κολλεγίου Άντονι Σάντλερ, ο Ελληνοαμερικανός Άλεκ Σκαρλάτος της Εθνοφρουράς του Όρεγκον και ο αεροπόρος της πολεμικής αεροπορίας Σπένσερ Στόουν, υποδύονται τους εαυτούς τους. Στο πλευρό τους εμφανίζονται οι Τζούντι Γκριρ («Ο πλανήτης των πιθήκων: Η σύγκρουση»), Τζένα Φίσερ («The Office»), Ρέι Κορασάνι («The Long Road Home»), Τόμας Λένον («Transformers 4: Εποχή αφανισμού») και ο Τόνι Χέιλ («Veep»).
Για να κερδίσετε μία από τις διπλές προσκλήσεις για την πρεμιέρα της ταινίας που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου στον κινηματογράφο Αθήναιον (αίθουσα 1, ώρα προσέλευσης 20:00, ώρα έναρξης 20:30) στείλτε mail με την ένδειξη «15:17» στο cinepivates@gmail.com ή κοινοποιήστε και αφήστε σχόλιο με το ονοματεπώνυμό σας στην ανάρτηση του διαγωνισμού στη σελίδα μας στο Facebook. Οι νικητές θα ενημερωθούν με μήνυμα στο Facebook ή με e-mail.
Η ταινία θα προβάλλεται στις αίθουσες από τις 22 Φεβρουαρίου, σε διανομή Tanweer.