Κολύμπα (ή αλλιώς βυθίσου)
Χαρακτηριστική crowd-pleaser ταινία -κέρδισε και βραβείο Κοινού στο 20ό Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου- το Κολύμπα (ή αλλιώς Βυθίσου) του Ζιλ Λελούς είναι φτιαγμένο για όσους αγάπησαν το Full Monty.
Η λογική είναι η ίδια. Μερικοί οργισμένοι, καταθληπτικοί, κουρασμένοι από τη ζωή άνδρες, κάνουν προπονήσεις συγχρονισμένης κολύμβησης στην πισίνα της γειτονιάς τους, υπό το βλέμμα μιας πάλαι ποτέ ένδοξης κολυμβήτριας (Εφιρά). Παρ’ όλο που μοιάζουν μάλλον αδέξιοι, επιμένουν και αποφασίζουν μάλιστα να διαγωνιστούν σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα. Το φιλμ επικεντρώνεται σε κάθε έναν ξεχωριστά από αυτούς τους αδέξιους, απογοητευμένους τύπους που αναζητούν παρηγοριά σε κάτι όμορφο.
Η feelgood ταινία του Λελούς είναι φτιαγμένη για θερινό σινεμά, διαθέτει μια ομάδα εξαιρετικών ηθοποιών (μεταξύ άλλων οι Αμαλρίτς, Κανέ) και ενδιαφέροντες χαρακτήρες (όπως την κακιασμένη ΑμεΑ καθηγήτρια κολύμβησης).
Θα σας κάνει να περάσετε καλά, να ξεχαστείτε και να γελάσετε (δυνατά και χωρίς ντροπή).